Jakich materiałów używa się w protetyce stomatologicznej?

Najczęściej tworzyw sztucznych - kompozytów oraz porcelany i stopów różnych metali, między innymi złota

Dołącz do nas na Facebooku!

Ostatnio również tytanu, z którego robi się implanty.

Najbardziej rozpowszechnione są kompozyty, z których robi się nie tylko wypełnienia, czyli plomby, ale również korony i onlaye ( Co to są wkłady koronowe i onlaye? ) oraz mosty i protezy. Kompozyty to tworzywa bardzo nowoczesne, które bardzo dobrze imitują naturalne zęby. Jednak bardzo rzadko zdarza się, że mogą one wywoływać uczulenia i negatywnie oddziaływać na otaczające tkanki - na przykład wywoływać podrażnienia i stany zapalne miazgi zębowej.

Porcelana jest tworzywem droższym od kompozytów. Ma swoje duże atuty: dzięki niej można osiągnąć bardzo dobry efekt estetyczny, jest trwała i bardzo dobrze tolerowana przez organizm. Poza tym nie nasiąka śliną i ma takie właściwości, że nie gromadzą się w niej bakterie. Z porcelany robi się korony, wkłady koronowe, onlaye i zewnętrzne części mostów.

W stomatologii stosuje się również stopy różnych metali - najczęściej jest to specjalna stal bądź stopy srebra. Nieco rzadziej wykorzystuje się stopy złota. Ze stali najczęściej wykonuje się protezy szkieletowe i mosty oraz korony. Złoto i jego stopy wykorzystuje się rzadziej głównie z powodu wysokiej ceny. A szkoda, bo złoto to materiał wręcz niezastąpiony - jest łatwe w obróbce i ma właściwości bakteriostatyczne - to znaczy, że znakomicie hamuje rozwój bakterii. Ze stopów złota robi się wkłady koronowe, korony, mosty oraz konstrukcję protez szkieletowych. Czyste złoto używane jest rzadko, ponieważ jest zbyt miękkie.

Coraz częściej stosuje się w stomatologii, głównie w implantologii, tytan i stopy tego metalu. Tytan bez problemu zrasta się z kością - taki proces zrastania nazywa się osteointegracją. Tytanowy implant to po prostu rodzaj kołka czy też ćwieka, który wsadza się w kość w okolicy "dziury" po zębie i zaszywa. Po okresie od kilku miesięcy do pół roku tytan w 95 proc. przypadków całkowicie zrasta się z kością. Implanty wykonuje się też z materiałów ceramicznych.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Czytaj także:

Implanty twoje nowe zęby

Paradontoza

O dziąsła też trzeba dbać

Higiena jamy ustnej

Próchnica wrogiem twoich zębów

Więcej o: