Leki na pamięć

Potrzebujemy jej w pracy, podczas zakupów czy pogawędki. Zawodzi nas, gdy jesteśmy przemęczone. Co zrobić, by ją poprawić?

Do wyboru mamy wiele preparatów zawierających substancje zwiększające wydolność umysłową. Mają różne działanie, dzięki czemu każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie. Te z kofeiną czy guaraną pomogą raczej w nagłej potrzebie. Jeśli chcemy zastosować dłuższą kurację, sięgnijmy po lecytynę, żeń-szeń czy miłorząb japoński.

Z cesarskiego dworu

W starożytnych Chinach żeń-szeń mogli spożywać jedynie cesarz i jego rodzina. Wartość korzenia była równa cenie złota, a za jego kradzież groziła kara śmierci. Później zaczęli go otrzymywać żołnierze, by szybciej leczyć się z ran i odzyskiwać siły po walce.

Żeń-szeń zwiększa wydolność fizyczną i umysłową. Skraca czas reakcji, poprawia zdolność koncentracji i rozwiązywania problemów w sytuacjach stresowych. Regularne przyjmowanie jego preparatów zalecane jest przy wytężonej pracy fizycznej lub umysłowej, po chorobie, przed egzaminami.

Paliwo dla mózgu

Lecytyna jest obecna w prawie wszystkich komórkach ?żywych organizmów. Jest źródłem choliny niezbędnej do prawidłowego metabolizmu komórek nerwowych, zapobiega odkładaniu się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych i stłuszczaniu narządów miąższowych. Wspomaga leczenie i profilaktykę w miażdżycy i zaburzeniach pamięci. Pomaga w stanach napięcia.

Zamiast małej czarnej

Gdy ogarnia nas senność, sięgamy po kawę. Nie wszyscy jednak mogą ją pić, a nikt nie powinien jej nadużywać, bo drażni śluzówkę żołądka i wypłukuje z organizmu magnez. Lepiej wybrać preparaty, które oprócz kofeiny zawierają inne energetyzujące składniki. Są niewskazane dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących matek.

Japoński siłacz

Pamięć poprawiają leki zawierające wyciąg z miłorzębu japońskiego (ginko biloba). Rozszerza on naczynia obwodowe zaopatrujące mózg w krew - ma to szczególne znaczenie przy miażdżycy. Jest ona zasadniczą przyczyną postępujących z wiekiem zaburzeń pamięci, uwagi oraz koncentracji.

Zobacz wideo
Więcej o: