Jeśli masz wrażliwą skórę...

...to wiesz, jak niewiele trzeba, żeby nagle zaczęła piec, swędzieć, by pojawiły się zaczerwienienia. Jak o nią dbać, by nie sprawiała kłopotów?

Powodem nadwrażliwości skóry jest uszkodzenie chroniącej ją warstwy hydrolipidowej. Bezbronna, źle znosi chlorowaną wodę, zanieczyszczone powietrze, zmiany temperatury, promienie UV. Źle reaguje na gorące napoje, alkohol, stres i... oczywiście kosmetyki. Pielęgnacja cery wrażliwej jest kosztowna, gdyż do produkcji kosmetyków odpowiadających jej wymaganiom nie można używać konserwantów, substancji zapachowych, a składniki aktywne muszą być najwyższej jakości. Nad stworzeniem takich kosmetyków pracują dermatolodzy, farmaceuci. Produkuje się je na bazie wód termalnych (np. Vichy, Av`ene, La Roche-Posay, Iwonicz). Bezpieczne dla cery wrażliwej są też preparaty dla alergików i dla dzieci.

Zobacz wideo

Poranek

- Wklep krem. Gdy jest zimno i wietrznie - zdecyduj się na ochronny, gdy aura sprzyja - na nawilżający. Unikaj silnie działających preparatów zawierających np. kwasy owocowe, retinol. Bezpiecznie możesz stosować kremy z ceramidami, kwasem hialuronowym, panthenolem lub witaminą E. Kremu nie wcieraj w skórę, lecz nałóż go w kilku miejscach na policzkach, nosie, czole, brodzie i delikatnie wklep.

- Umyj twarz. Zrezygnuj z wody z kranu, gdyż zawiera chlor i wapń, które podrażniają i wysuszają skórę. Myj twarz wodą przegotowaną, a jeszcze lepiej odśwież ją wodą termalną w sprayu, umyj delikatnym mydłem "bez mydła" lub oczyść specjalnym delikatnym zmywaczem. Nie wycieraj jej ręcznikiem, lecz osuszaj skórę, przykładając do buzi chusteczkę higieniczną lub delikatny lniany ręcznik.

- Zrób delikatny makijaż. Oczywiście jeśli w ogóle się malujesz. Kosmetyki kolorowe także muszą być starannie dobrane. Godnych zaufania produktów szukaj w aptece. Sięgnij np. po te przeznaczone dla alergików. Są łagodne, nie zawierają konserwantów ani substancji zapachowych. Twój makijaż nie tylko podkreśli urodę, ale i ochroni skórę przed czynnikami drażniącymi, np. słońcem, kurzem.

Przerwa obiadowa

- Odśwież skórę. Najlepiej wodą mineralną w sprayu (pamiętaj, by po chwili skórę osuszyć chusteczką higieniczną). Niezależnie od tego należy skórę nawilżać "od wewnątrz". Przy obiedzie wypij szklankę wody lub soku owocowego. Wodę popijaj po trochu w ciągu dnia, tak by razem uzbierało się przynajmniej 1,5 litra.

Nareszcie w domu

- Zmyj makijaż. Nie czekaj z tym do wieczora. Twoja wrażliwa skóra po całym dniu domaga się ukojenia. Pewnie czujesz, jak bardzo jest ściągnięta, a oczy szczypią. Używaj bardzo delikatnych kosmetyków zmywających oraz płynów do demakijażu oczu.

Wieczór

- Zadbaj o regenerację. Cera wrażliwa także jej potrzebuje, gdyż się starzeje tak samo jak inne typy, a może nawet szybciej. Kremy stosowane na noc powinny więc mieć nieco bogatszy skład.

Więcej o: