Ginekomastia

Ginekomastia to nadmierny przerost tkanki gruczo³owej sutka u mê¿czyzn. W okresie pokwitania u m³odych ch³opców proces ten jest fizjologiczny i samoistnie ustêpuje.

Ginekomastia występuje dość często i dotyczy jednej lub obu piersi, może być gruczołowa, tłuszczowa lub mieszana. Ginekomastia tłuszczowa związana jest z nadmiernym miejscowym nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej umiejscowionej nad gruczołami piersiowymi. Związana ona jest z nadmierną otyłością lub też może być dziedziczna. Rozrost tkanki tłuszczowej może być przyczyną ginekomastii w każdym wieku. Z innych przyczyn występowania ginekomastii należy wymienić zespoły endokrynologicznie , działanie uboczne stosowania leków farmakologicznych, które wspomagają działanie estrogenów oraz poalkoholową marskość wątroby.

Zabieg

Zabieg przeprowadza się u zdrowych mężczyzn w każdym wieku. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy skóra jest jędrna i dobrze napięta. Jeżeli jest to ginekomastia gruczołowa to operujemy z cięcia okołootoczkowego brodawki lub w fałdzie piersiowym. Usuwamy nadmiar gruczołu sutkowego. W ginekomastii tłuszczowej wykonujemy zabieg odessania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabieg ten daje bardzo dobre rezultaty i co najważniejsze nie zostawia śladów. W ginekomastii mieszanej łączymy te dwie metody. Najpierw wykonujemy zabieg liposukcji, a następnie usuwamy nadmiar gruczołu piersiowego. Czas trwania zabiegu 1-2 godzin.

Znieczulenie

Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Przebieg po zabiegu

Po zabiegu pozostawia się dreny, które w dniu następnym zostają usunięte. Szwy zdejmowane są po 7 dniach. Po zabiegu pacjent odczuwa dyskomfort pod postacią obrzęku, bólu , zasinienia. Środki przeciwbólowe eliminują te przykre doznania. Ostateczny efekt jest widoczny po kilku miesiącach, kiedy zostanie zakończony proces obkurczania się skóry. Pacjent przez okres 4 tygodni po zabiegu musi nosić specjalną kamizelkę uciskową, która zmniejsza obrzęk i sprawia, że skóra wraca do swojej poprzedniej elastyczności i napięcia. Należy się wstrzymać z wysiłkiem fizycznym, jak i zajęciami na siłowni przez okres 4 tygodni. Po tym okresie można wrócić do codziennych zajęć.

Powikłania

Do powikłań należy zaliczyć krwiaki, blizny przerostowe oraz nierówności na skórze po zabiegu liposukcji, ale do takich powikłań dochodzi rzadko.

Wskazania i przeciwwskazania

Warunkiem do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia oraz prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych i USG gruczołów piersiowych. Przeciwwskazaniem: cukrzyca, skazy krwotoczne, zmiany zapalne w obrębie skóry.

Źródło: Klinika Sfera

Dołącz do nas na Facebooku!

Wiêcej o: