Powiększanie piersi

Zabieg powiększania piersi pozwala zwykle na poprawienie kształtu i wielkości piersi u kobiet, które mają odczucie że ich piersi są zbyt małe, u kobiet, które straciły kształt, wielkość i elastyczność piersi po porodzie i u kobiet, które urodziły się z dużą różnicą w wielkości piersi i poprzez powiększenie piersi chcą osiągnąć symetrię biustu.

Dobór wielkości jak i rodzaju implantów zależy od wspólnej decyzji lekarza i pacjentki. Jest ona uwarunkowana przede wszystkim budową klatki piersiowej, stanem i wielkością własnych piersi.

Rodzaje implantów

Implanty możemy podzielić na kilka rodzajów w zależności od:

- zawartości implantów: może być wypełniony solą fizjologiczną lub żelem silikonowym

- budową otoczki: może być gładka lub teksturowana

- kształtu: może być okrągły lub anatomiczny tj. na przekroju podobny do kropli wody

- profilu: stosunek wysokości implantu do średnicy (niski, średni, wysoki)

Współczesne implanty silikonowe mają silikon zmodyfikowany chemicznie, co zapobiega wyciekowi poza torebkę, nawet gdyby torebka implantu uległa uszkodzeniu. Liczne badania naukowe wykluczają niekorzystne działanie silikonu na organizm ludzki.

Jaka jest różnica pomiędzy implantami okrągłymi czy anatomicznymi? Okrągłe implanty piersiowe są traktowane jako nienaturalne, nie jest to jednak całkiem prawdziwy pogląd, bo w pozycji pionowej przybierają bardziej anatomiczny kształt, szczególnie gdy są wypełnione dostatecznie elastycznym silikonem. Ogólnie przyjmuje się, że okrągłe implanty są wskazane do poprawy kształtu i uzupełnienia objętości piersi niezdeformowanych. Implanty anatomiczne są bardzo przydatne przy korekcjach piersi obwisłych oraz w przypadkach pewnych deformacji klatki piersiowej i gruczołu piersiowego.

Lokalizacja cięcia skórnego

Pacjentki często obawiają się widoczności blizny pooperacyjnej. Wybór miejsca cięcia skórnego nie zawsze może być dowolny. Pewne deformacje skóry, klatki piersiowej czy też gruczołu piersiowego determinują decyzję chirurga. Istnieją trzy typowe drogi wprowadzenia implantu:

- z fałdu podpiersiowego

- z cięcia podotoczkowego

- z dołu pachowego

Miejsce wprowadzenia implantu

Wybór umiejscowienia implantów zależy od wielu czynników, takich jak budowa klatki piersiowej, grubość tkanki podskórnej, średnica otoczki, kształt i wielkość piersi przed zabiegiem, a także wielkość, kształt i profil implantów. Implanty można umieścić pod gruczołem, czyli między gruczołem piersiowym a mięśniem piersiowym większym lub głębiej - pomiędzy mięśniem piersiowym większym a ścianą klatki piersiowej.

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Pacjentka musi wykonać rutynowe badania laboratoryjne niezbędne do wykonania zabiegu operacyjnego oraz USG piersi i ewentualnie badanie mammograficzne piersi. Pacjentka musi być 6 godzin przed zabiegiem na czczo (nie wolno jej pić ani jeść). Czas trwania zabiegu to 1,5 do 2 godzin.

Postępowanie po zabiegu

Po zabiegu, szczególnie po założeniu protez pod mięsień, przez pierwsze 2 dni występują dolegliwości bólowe, które jednak ustępują po zażyciu doustnych leków przeciwbólowych. Na drugi dzień po operacji usuwa się dreny i bandaże i zakłada się specjalny stanik. Szwy z rany zdejmowane są w zależności od wykonywanej metody po 7-14 dniach. Po zabiegu zalecany jest spokój i ograniczenie aktywności fizycznej. Sprzyja to szybszemu gojeniu rany i uniemożliwia przesuniecie się implantu. Pacjentka przez kilka tygodni musi nosić specjalny stanik. Przez pierwsze 2 miesiące należy samodzielnie masować piersi i stosować kremy zmiękczające blizny. Do pracy można wrócić po 7-14 dniach, a do pełnej aktywności fizycznej po miesiącu. Należy pamiętać, że nie wolno opalać blizn przez pierwsze 3-4 miesiące po operacji.

Powikłania

Każdy zabieg operacyjny niesie ryzyko występowania powikłań, takich jak infekcja, krwiaki, blizny, występowanie tzw. otoczki łącznotkankowej, co może być przyczyną stwardnienia piersi. Z każdym niepokojącym sygnałem pacjentka powinna skontaktować się z kliniką lub chirurgiem, który wykonywał zabieg.

Źródło: Klinika Sfera

Więcej o: