Najczęściej do przerostu i deformacji piersi dochodzi wskutek ciąży, karmienia oraz gwałtownych zmian wagi ciała. Do przerostu dochodzi również u osób młodych bez nadwagi z predyspozycją genetyczną. Oprócz aspektów estetycznych duże gruczoły piersiowe stanowią przyczynę dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa i obręczy barkowej i z czasem mogą powodować zmiany zwyrodnieniowe. Posiadanie dużego biustu ma znaczenie również w ograniczeniu aktywności fizycznej i trudnościach w doborze ubrania.
Redukcja i podniesienie piersi są ściśle ze sobą związane, chociaż podniesienie może łączyć się również z wypełnieniem gruczołu tkanką własną lub implantem. Kwalifikując pacjentkę do redukcji piersi trzeba ją dostosować zarówno do wieku jak i stanu miejscowego tkanek. Dla uzyskania bardziej jędrnego biustu do wypełnienia piersi można wykorzystać tkanki własne jak również implanty. W przeważającej ilości przypadków wybiera się implanty anatomiczne. Wiele technik redukcyjno-liftingujących jest współcześnie wykorzystywanych przy zabiegach onkoplastycznych, czyli oszczędzających pierś w procesie leczenia raka piersi.
Pacjentka przed zabiegiem powinna przejść kontrolę gruczołów piersiowych tzn. USG i/lub mammografię. Przygotowanie przedoperacyjne powinno obejmować wykonanie badań krwi i ocenę internistyczną. Przed zabiegiem nie wolno palić papierosów ani przyjmować preparatów kwasu salicylowego. W dniu zabiegu należy powstrzymać się od przyjmowania pokarmów przez 8 godzin i płynów przez 6 godzin.
Redukując pierś jednocześnie ją podnosimy - dokonuje się to przez wycięcie części tkanki gruczołowej i skóry z tłuszczem oraz remodelowanie zarówno gruczołu jak i powłoki skórnotłuszczowej. Przy zabiegu podnoszenia piersi przemieszcza się kompleks brodawka-otoczka, co może wiązać się z uszkodzeniem drożności przewodów mlecznych lub nerwów czuciowych, wszystko zależy od tego jak dużej redukcji dokonujemy i z jakiej techniki operacyjnej korzystamy. Współczesne metody operacyjne korzystają z metod ograniczających cięcia skórne, natomiast gruczoł podlega wycięciu i remodelowaniu niezależnie od zakresu cięcia skórnego.
Zabieg operacyjny, przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, trwa od 2-3 godzin. Czas operacji zależy od wielkości redukcji oraz dodatkowego wypełniania piersi lub ograniczonego odessania tkanki tłuszczowej z okolicy pachowej. Szwy zdejmowane są po 7-14 dniach po zabiegu. Zależy to od zastosowanej techniki operacyjnej. Przez 1-2 miesięcy po zabiegu pacjentka powinna nosić specjalny biustonosz. Czasami blizny wymagają korekcji po roku od pierwotnej operacji, szczególnie u pacjentek o większej wadze.
Źródło: Klinika Sfera