Zabieg liposukcji polega na odessaniu tkanki tłuszczowej, czyli tłuszczu i modelowaniu okolicy ciała, która została poddana zabiegowi. Zabieg można podzielić na kilka faz. W pierwszej fazie okolice poddane zabiegowi nasącza się koktajlem składającym się z soli fizjologicznej, lignokainy i adrenaliny, który ma za zadanie znieczulić i zapobiec krwawieniu.
Następnie poprzez niewielkie nacięcie na skórze wprowadza się kaniulę (cienką rurkę), która połączona jest z ssakiem. W ostatniej fazie poprzez precyzyjne ruchy chirurg eliminuje nadmiar tłuszczu i modeluje okolicę ciała poddaną zabiegowi.
Po zabiegu zakładane jest specjalny strój uciskowy, który zmniejsza tworzenie się obrzęków i ułatwia obkurczanie się skóry. W pierwszej dobie po zabiegu następuje wyciekanie płynu w miejscu wprowadzenia sondy do odsysania. Miejsca odsysane są nieco bolesne, obrzęknięte, z niewielkim zasinieniem. Podanie środków przeciwbólowych sprawia, że wszystkie te dolegliwości ustępują. W pierwszych dobach po operacji nie widać efektu przeprowadzonego zabiegu. Obrzęk tkanek sprawia, że okolica ciała poddana zabiegowi wydaje się jakby miała zwiększony obwód. Zmniejszenie obwodu operowanej okolicy zauważalne jest dopiero po około 3-4 tygodniach, a ponieważ proces gojenia następuje stopniowo, niejednokrotnie brak efektu leczenia sprawia niepokój u pacjentów właśnie w pierwszych dobach po operacji. Jak najszybszy powrót pacjenta po zabiegu do normalnego funkcjonowania zmniejsza obrzęk odsysanej okolicy oraz zapobiega powikłaniom zatorowym. Blizny po zabiegu są bardzo małe i tak zlokalizowane, że stają się niewidoczne. Po zabiegu przez miesiąc nie wolno wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Zaleca się stosowanie diety wysokobiałkowej, witamin, preparatów żelazowych oraz umiarkowany ruch, np. spacery. Czas pobytu w klinice wynosi jeden dzień.
Decyzja co do wyboru znieczulenia zależy od anestezjologa. Najczęściej tego typu zabiegi w zależności od rozległości i umiejscowienia przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, zewnątrzoponowym lub ogólnym.
Jak podczas każdego zabiegu chirurgicznego może dojść do powikłań, takich jak jak infekcja czy trudności w gojeniu. Szczególnie niebezpieczne są powikłania zatorowe, ale zarówno postępowanie profilaktyczne, jak też bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarza może zdecydowanie zapobiec tym powikłaniom.
Warunkiem przeprowadzenia zabiegu liposukcji jest dobry ogólny stan zdrowia i prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych. Przeciwwskazaniem są choroby serca, cukrzyca , zaburzenia krzepnięcia, skazy naczyniowe, żylaki oraz zmiany zapalne na skórze.
Osiągniecie zadowalającej sylwetki ciała związane jest głównie z zabiegiem liposukcji, ale należy pamiętać, że na efekt końcowy wpływ ma również zdrowa dieta i ćwiczenia fizyczne .
Źródło: Klinika Sfera