Plastyka powłok brzucha

Plastyka powłok brzucha, czyli abdominoplastyka to operacja polegająca na usunięciu fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha oraz plastyce mięśni ściany brzucha. Efekt zabiegu to poprawa sylwetki ciała jak i wyglądu brzucha, a także znaczna poprawa samopoczucia.

Z leczenia chirurgicznego w znacznej mierze korzystają kobiety, których powłoki brzuszne po przebytych ciążach uległy znacznemu rozciągnięciu. Z wiekiem następuje znaczny spadek elastyczności powłok brzusznych, a także nagromadzenie się miejscowe tkanki tłuszczowej, co jest wskazaniem do wykonania zabiegu redukcji tłuszczu i abdominoplastyki. Kobiety, które w przyszłości planują zajście w ciążę lub osoby bardzo otyłe nie mogą, niestety, mieć wykonanej plastyki brzucha.

Przygotowanie do operacji

Przed operacją przez 7-10 dni nie wolno palić papierosów, nie wolno zażywać aspiryny ani jej pochodnych, a także stosować drastycznej diety. Nie zastosowanie się do tych zaleceń powoduje wydłużenie się procesu gojenia powłok brzusznych po zabiegu operacyjnym.

Znieczulenie

Decyzja co do wyboru znieczulenia należy do anestezjologa. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym.

Przebieg zabiegu

Przebieg operacji zaczyna się od długiego ciecia skórnego w kształcie kotwicy przebiegającego między kolcami biodrowymi i nad pępkiem. Płat skóry wraz z tkanką tłuszczową odwarstwia się na całej powierzchni aż do dolnych żeber. Pozwala to na odsłonięcie powierzchni mięśni brzucha, które są zszywane dając później efekt wyszczuplenia sylwetki, zaś nadmiar tkanki tłuszczowej wycina się. Cały płat skórno-tłuszczowy jest następnie ściągany ku dołowi, co pozwala operującemu na wycięcie nadmiaru skóry z określeniem prawidłowego napięcia powłok. Powyżej blizny wycina się otwór, w który wszywany jest nowy pępek. Blizna powinna znajdować się powyżej wzgórka łonowego i z czasem ulegając zmianom zanikowym jest mało widoczna. Czasami przy niewielkim obniżeniu fałdu skórnego wystarczy jedynie wykonać korekcję w dolnej części brzucha poniżej pępka tzw. mini-abdominoplastykę. Kiedy mamy do czynienia z grubą warstwą tkanki podskórnej, można połączyć zabieg korekcji powłok brzusznych z zabiegiem liposukcji. Czas trwania operacji zależy od stopnia rozciągłości powłok brzusznych i wynosi średnio 3-4 godziny.

Przebieg pooperacyjny

Na ranę zakłada się opatrunek, a na brzuch specjalne elastyczne ubranko. Z uwagi na rozległość rany pooperacyjnej konsekwencją zabiegu jest bolesność, obrzęk, osłabienie, zaburzenie czucia, które stopniowo wraca w ciągu kilku miesięcy po zabiegu. W pierwszej dobie po zabiegu pacjent musi dużo czasu spędzić w łóżku. Powrót do pełnej aktywności życiowej następuje po około 14 dniach, ale ten okres może się wydłużyć nawet do kilku tygodni. Wszystko zależy od aktywności fizycznej operowanej osoby. Nie wolno jednak wykonywać forsownych ćwiczeń fizycznych.

Możliwość powikłań

Jak każdy zabieg operacyjny abdominoplastyka niesie ze sobą ryzyko powikłań takich jak krwiak, zakażenie, martwica skóry. Powikłania te mogą spowodować przedłużone gojenie i w rezultacie nieestetyczne blizny przerostowe. Należy również mieć na uwadze powikłania zatorowo-zakrzepowe. Jednak profilaktyczne podanie pacjentowi leków zmniejszających krzepliwość krwi obniża do minimum ryzyko tych powikłań. Szybki powrót pacjenta po zabiegu do normalnego funkcjonowania również im zapobiega. Powikłaniom można zapobiec stosując odpowiednie leki i zabiegi, ale najważniejsze jest przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Warunki do przeprowadzenia zabiegu

Abdominoplastyce mogą zostać poddane osoby o dobrym ogólnym stanie zdrowia i z prawidłowymi wynikami badań laboratoryjnych. Pacjent przed zabiegiem powinien być na czczo. U kobiet ważne jest, żeby zabieg odbywał się po skończonej miesiączce.

Przeciwwskazaniem do zabiegu są skazy naczyniowe i zaburzenia krzepnięcia, stany zapalne żył kończyn dolnych, cukrzyca, nadczynność tarczycy, zmiany zapalne na skórze, nadmierna otyłość.

Cel

Pacjent po zabiegu uzyskuje satysfakcjonującą go sylwetkę ciała, szczególnie gdy wcześniej posiadał znacznie osłabione napięcie mięśni oraz nadmiernie rozciągniętą skórą brzucha. Pacjent musi sobie jednak zdawać sprawę, że w osiągnięciu dalszego modelowania sylwetki potrzebne jest stosowanie diety i odpowiedni program ćwiczeń fizycznych.

Zobacz wideo

Źródło: Klinika Sfera

Więcej o: