Plastyka odstających uszu

Korekcję małżowin usznych najlepiej wykonać po 6. roku życia, najlepiej do czasu, gdy deformacja nie stanowi dużego problemu dla dziecka. W tym wieku zakończony jest już wzrost małżowiny, a ocena środowiska jest jeszcze mało istotna.

Oczywiście zabieg można wykonać u dorosłych osób, ale należy się liczyć z tym, że korekcja jest wówczas trudniejsza i dolegliwości pooperacyjne są również większe niż u dzieci. Najistotniejsza jest jednak własna motywacja do zmiany wyglądu, bo nie ma wskazań ściśle zdrowotnych, więc tylko decyzja osobista pacjenta może być powodem wykonania operacji.

Zabieg operacyjny

Zabieg operacyjny w większości przypadków odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Wymagany jest dobry stan zdrowia oraz podstawowe badania laboratoryjne krwi . Zabieg wykonywany jest w warunkach sali operacyjnej. Polega on na zmianie ukształtowania chrząstki przez jej osłabienie, częściowe wycięcie i założenie szwów kształtujących. Jednocześnie można skorygować części skórne ucha, przez wycięcie nadmiaru skóry lub różnego typu plastyki miejscowe. Zarówno u dzieci jak i u dorosłych niemożliwe jest uzyskanie idealnej symetrii operowanych uszu. Trzeba pamiętać, że pewne korekcje pozostawią blizny na powierzchni przedniej ucha i nie zawsze należy dążyć do wymarzonej perfekcji. Typowa korekcja pozostawia tylko jedną linijną bliznę z tyłu małżowiny usznej , z czasem staje się ona prawie niewidoczna.

Opieka pooperacyjna

W okresie pooperacyjnym występuje przez 2-3 dni bolesność miejsc operowanych, która może być zniwelowana przez zażywanie leków zgodnie z zaleceniem lekarza. Opatrunek noszony jest zwykle przez tydzień. W pierwszych dniach pooperacyjnych występuje obrzęk i zaczerwienienie małżowin, które ustępuje całkowicie zazwyczaj do 2-3 tygodni po operacji. Po zdjęciu szwów skórnych należy nosić opaskę na uszach przez 3 tygodnie.

Powikłania

Do powikłań typowych należy krwawienie, infekcje, zdarzają się jednak bardzo rzadko. Nawroty odstawania są obserwowane w rożnym stopniu zależnie od stosowanej techniki operacyjnej oraz zaburzeń gojenia. Efekty prawidłowo wykonanej korekcji po prawidłowym gojeniu są trwałe.

Źródło: Klinika Sfera

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: