Plastyka powiek

Plastykę powiek można zastosować zarówno u młodych jak i starszych pacjentów.

Wskazanie do tego rodzaju zabiegu może stanowić:

- nadmiar skóry powiek górnych

- brak fałdu powiekowego lub fałd nakątny (zakrywający kąt oka)

- nadmiernie wypełnione powieki - ciężkie, nadające zmęczony wygląd

- nadmiar skóry powiek dolnych tworzący liczne zmarszczki

- worki i podkowy pod oczyma w obrębie powiek dolnych

- opadanie powiek górnych utrudniające widzenie

- odwijanie i wywijanie powiek dolnych

Takie i inne problemy rozwiązane mogą być przez różnorodne operacje plastyczne, które zostaną wybrane po dokładnym badaniu i konsultacji chirurgicznej. Każdy pacjent powinien być przebadany przez okulistę, by wykluczyć choroby ograniczające wskazania operacyjne.

Zabieg operacyjny

Cięcia operacyjne są chowane w naturalnych fałdach skóry powiek tak, że po pewnym czasie są właściwie niewidoczne. Część korekcji może być przeprowadzona przezspojówkowo bez cięć skórnych (od wewnętrznej strony powieki). Rodzaje stosowanych technik operacyjnych są zależne od nasilenia zmian, polegają na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, na odtworzeniu prawidłowych stosunków anatomicznych w obrębie powiek i brwi, czasami na przeszczepie tkanek. Zabieg może być przeprowadzony w ramach chirurgii ambulatoryjnej, jak i z pobytem jednodniowym w klinice. Wszystko zależy od rozległości zabiegu.

Przygotowanie

Warunkiem wykonania zabiegu jest ogólny dobry stan zdrowia pacjenta i prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych. Palacze powinni odstawić lub ograniczyć palenie przed operacją. Pacjenci powinni też wstrzymać się od przyjmowania aspiryny i innych leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych przez tydzień przed zabiegiem.

Znieczulenie

Zwykle znieczulenie miejscowe z sedacją (uśpieniem) jest wystarczające w typowych korekcjach. Czasami stosuje się znieczulenie ogólne, szczególnie gdy koryguje się głębokie tkanki powiek.

Opieka pooperacyjna

Okres gojenia jest bardzo indywidualny. Do pracy można wrócić po 7-14 dniach, natomiast pełny efekt uzyskuje się w kilka do kilkunastu tygodni. W pierwsze dni po zabiegu powinno się odpoczywać z uniesiona głową, na oczy stosujemy chłodne okłady, stopień obserwowanych obrzęków i zasinień jest bardzo indywidualny. Obrzęk ustępuje stopniowo do kilku tygodni, natomiast zasinienia po 7-14 dniach. Szwy zdejmowane są do tygodnia po zabiegu. W zależności od znieczulenia pacjent po operacji może wrócić do domu tego samego dnia lub w dniu następnym.

Powikłania

Może dojść do typowych powikłań takich jak: krwiak, infekcja, alergia na leki. Czasami przejściowo występuje nadwrażliwość na światło , łzawienie lub suchość oka z towarzyszącym swędzeniem lub pieczeniem. Pacjent otrzymuje specjalne krople lub żele, które stosuje wraz z ochronnym noszeniem okularów przeciwsłonecznych do czasu ustąpienia dolegliwości.

Źródło: Klinika Sfera

Więcej o: