Zmiany kształtu nosa mogą być przyczyną złego samopoczucia psychicznego, a niekiedy nawet narastających kompleksów. Przed zabiegiem trzeba mieć na uwadze to, że zmiana kształtu nosa musi być odpowiednio dopasowana do wielkości twarzy. Musi być zachowana pewna proporcja. Nieraz duży nos doskonale pasuje do wielkości twarzy i jego zmniejszenie popsułoby ogólny wygląd.
Chirurgiczna zmiana kształtu nosa ze wskazań estetycznych jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii estetycznej, ale zarazem najtrudniejszym technicznie.
Korekcja nosa może zmienić rozmiar, kształt czubka i grzbietu nosa, szerokość skrzydełek, a także zmienić kąt pomiędzy nosem a górną wargą. Celem zabiegu jest nadanie harmonii i proporcji twarzy. Korekcja nosa pozwala na usunięcie wad wrodzonych, a także na usunięcie przeszkód utrudniających oddychanie. Nacięcia wykonuje się wewnątrz przewodów nosowych, a więc praktycznie są one niewidoczne. Podczas zabiegu skóra nosa jest oddzielona od podtrzymującej ją konstrukcji chrzęstno-kostnej, która następnie jest modelowana do pożądanego kształtu. W miejscu przeprowadzonych nacięć na skórze i błonie śluzowej zakłada się szwy rozpuszczalne, nie wymagające zdejmowania. Po zakończonym zabiegu zakłada się sztywny opatrunek (gipsowy lub ze sztucznego tworzywa), który podtrzymuje nowy kształt nosa. Opatrunki (setony) zakłada się również do przewodów nosowych stabilizując przegrodę nosa. Niekiedy jednak przy bardziej skomplikowanych przypadkach korekcji nosa zabiegi wykonywane są metodą otwartą. Technika ta pozwala na bezpośrednie uwidocznienie tkanek nosa. Nacięcie wykonuje się u podstawy skóry między nozdrzami nosa. Po zabiegu zostaje jedynie niewielka blizna. Zdecydowana większość zabiegów wykonywana jest jednak od wewnątrz. Czas trwania zabiegu - 1-2 godzin. Czas przebywania w klinice - 1 dzień.
Podczas pierwszych dni po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort. Występuje obrzęk i zasinienie wokół oczu, bóle głowy, obrzęk twarzy. W drugiej dobie po zabiegu usuwane są opatrunki z przewodów nosowych. Po 7 dniach zdejmowany jest opatrunek sztywny.
Nos po zabiegu jest szczególnie wrażliwy na zmianę temperatury i dotyk przez około 8-10 tygodni. Trzeba zachować szczególną ostrożność przed urazami tej okolicy twarzy. Nie wskazane jest również wykonywanie gwałtownych wysiłków fizycznych i uprawianie sportu. Ostateczny kształt nosa uzyskuje się po 6 miesiącach.
Zabieg w zależności od rozległości wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
Po zabiegu może wystąpić krwawienie, infekcja, a w późniejszym czasie skrzywienie przegrody nosa oraz blizny przerostowe. Stosowanie się do zaleceń lekarza sprawia, że powikłania zdarzają się rzadko i są niewielkie.
Warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest ogólny dobry stan zdrowia i prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych. U kobiet zabieg przeprowadza się po skończonej miesiączce.
Skazy krwotoczne, niedokrwistość, cukrzyca, ropne zapalenie zatok.