Rozszczepienie podniebienia: objawy, diagnoza, leczenie

Około 800 dzieci w Polsce rodzi się z rozszczepieniem podniebienia. Odpowiednie zabiegi pozwalają jednak usunąć tę wadę prawie całkowicie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Rozszczepienie podniebienia jest wadą wrodzoną dziecka, która pojawia się już w trakcie ciąży. Objawia się otworem w podniebieniu, który sięga jamy nosowej. Może występować samo lub wraz z rozszczepieniem warg.

Powstawanie rozszczepienia podniebienia wiąże się z niedożywieniem i niedotlenieniem w trakcie ciąży, niedoborem kwasu foliowego, piciem alkoholu oraz predyspozycjami genetycznymi. Jest to choroba uleczalna. Dotyka częściej dziewczynki niż chłopców.

Rozszczepienie podniebienia objawy

Rozszczepienie podniebienie widoczne jest już przy pierwszym badaniu noworodka. Pojawiają się ponadto problemy z jedzeniem, zachłystywanie, czasem utrudnienie oddychania. W późniejszym okresie dochodzi do zaburzeń mowy.

Rozszczepienie podniebienia leczenie

Przy rozszczepieniu podniebienia przeprowadzana jest operacja. Pierwszą robi się pomiędzy 12 a 18 miesiącem życia dziecka, kolejną po upływie kilku lat. Zabiegi chirurgiczne prawie całkowicie usuwają znaki rozszczepienia.

Leczenie rozszczepów wymaga zaangażowania wielu specjalistów: neonatologa, pediatry, chirurga plastyka, ortodonty, laryngologa, foniatry oraz logopedy.

Zobacz także: Dysplazja ektodermalna Choroby rzadkie bez szans na leczenie? Choroba Pompego

Ocena stanu odżywienia pacjenta - obowiązek szpitala, skala NRS 2002

Zobacz wideo
Więcej o: