Podobno działa

Nie zastąpi leczenia chirurgicznego, nie przerwie ataku astmy. 30 proc. Polaków stosuje homeopatię, 56 proc. uważa, że jest ona skuteczna. Szczególnie w przypadku grypy, przeziębień i uśmierzania bólu

Ta metoda lecznicza polega na podawaniu pacjentowi bardzo małych dawek substancji, które u zdrowego człowieka mogą wywołać objawy podobne do występujących u chorego. Homeopatia istnieje od blisko 200 lat, ale nadal wywołuje spory wśród lekarzy, bo jej założenia mogą wydać się niedorzeczne z punktu widzenia konwencjonalnej medycyny. Nie wiadomo, na jakiej zasadzie działają środki homeopatyczne, ponieważ stosowane są w takich rozcieńczeniach, że preparat zawiera zaledwie kilka cząsteczek substancji leczniczej albo i wcale. Z drugiej strony długo nie wiedzieliśmy, jak działają aspiryna, morfina czy hormony, a skutecznie nimi leczono. Skojarzenia z alchemią mogą budzić składniki i metody używane przy produkcji preparatów homeopatycznych, np. całe pszczoły, mrówki, ołów, arszenik, rtęć, które są następnie rozcieńczane i potencjonowane, tzn. zwiększa się ich siłę leczniczą przez wstrząsanie. Faktem jednak jest, że wiele osób, w tym lekarzy i farmaceutów, stosuje tę metodę leczniczą, Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła ją do wiodących uzupełniających metod leczniczych, a część krajów, np. Francja, Niemcy czy Holandia, ją refunduje.

Założenie jest takie, że środki homeopatyczne wzmagają naturalne siły obronne organizmu, który sam zwalcza chorobę. Homeopatia uchodzi (choć nie ma na to badań) za metodę leczenia bezpieczną, również dla kobiet w ciąży, karmiących, małych dzieci. Ponieważ nie wchodzi w interakcje z lekami, jest alternatywą dla tych, którzy nie mogą stosować typowych środków przeciw przeziębieniu z powodu zażywania leków wchodzących z nimi w interakcje, np. niektórych przeciwdepresyjnych, przeciwpadaczkowych, nasercowych, przeciwzakrzepowych. Ponadto leki homeopatyczne nie powodują uzależnień, senności i podobnych działań niepożądanych.

Homeopatia na pewno nie zastąpi leczenia chirurgicznego, nie przerwie ataku astmy. Dlatego poważne dolegliwości bezwzględnie należy konsultować z lekarzem.

W aptece mamy dwa rodzaje leków homeopatycznych - jednoskładnikowe (te powinien zalecić specjalista po dokładnym zbadaniu pacjenta) oraz wieloskładnikowe, które można stosować samodzielnie.

Przeciwko grypie i przeziębieniu

Dagomed 1 Aconitum Grypa, Dagomed-Pharma, granulki, cena ok. 10 zł

Wskazania: grypa, początek przeziębienia, stan podgorączkowy, duże pragnienie, czerwone gardło, suchość w ustach, bóle głowy, kości, mięśni, gałek ocznych, wodnisty wyciek z nosa z kichaniem, skłonność do krwawień z nosa, kaszel, ból ucha, uczucie rozbicia.

Dawkowanie: stany przewlekłe: 3 razy dziennie po 5 granulek pod język, lub rozpuścić w letniej wodzie. Stany ostre: 5 granulek co pół godziny; w miarę poprawy wydłużać odstęp między dawkami. Opakowanie zawiera ok. 175 granulek.

Dolicoccil 1000, Dolisos, granulki, cena ok. 12 zł

Wskazania: grypa, gorączka, dreszcze, osłabienie.

Dawkowanie: ssać 2-3 dawki dziennie od momentu pojawienia się pierwszych objawów. Opakowanie zawiera 6 fiolek z granulkami.

Engystol, Heel, 50 tabletek, cena ok. 24 zł

Wskazania: infekcje wirusowe, w tym grypowe, choroby przewlekłe ze spadkiem odporności.

Dawkowanie: zwykle ssać 1 tabletkę 3 razy dziennie.

Gripp-Heel, Heel, 50 tabletek, cena ok. 20 zł

Wskazania: grypa i infekcje grypopodobne.

Dawkowanie: zwykle ssać 1 tabletkę 3-5 razy dziennie; w stanach ostrych przez pierwsze 2 godziny ssać 1 tabletkę co 15 minut.

Homeodose-3, Dolisos, krople, cena ok. 11 zł

Wskazania: grypa, dreszcze, gorączka, wyczerpanie, przygnębienie, uczucie gorąca wewnętrznego, stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła.

Dawkowanie: 20-30 kropli na wodę przed posiłkami. Lek zawiera alkohol.

L.52, Lehning, krople, cena ok. 19 zł

Wskazania: przeziębienie, infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych z kaszlem, stany grypowe przebiegające z gorączką, uczuciem rozbicia, bólami mięśniowymi, profilaktyka przeciwgrypowa, osłabienie pogrypowe, pomocniczo w rozedmie płuc.

Dawkowanie: 5-8 razy dziennie po 20 kropli na wodę; po uzyskaniu poprawy zmniejszyć częstotliwość podawania. Lek zawiera alkohol.

Oscillococcinum, Boiron, granulki, 6 dawek cena ok. 11 zł

Wskazania: leczenie i profilaktyka grypy i stanów grypowych.

Dawkowanie: profilaktycznie jedna dawka tygodniowo. Początek grypy: zażyć jak najszybciej jedna dawkę i powtarzać 2-3 razy co 6 godzin. Rozwinięte objawy grypy: 1 dawka rano i jedna wieczorem przez 3 dni. Dostępne również opakowania zawierające 3 fiolki z granulkami.

Paragrippe, Boiron, 60 tabletek, cena ok. 11 zł

Wskazania: stany grypowe, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, gorączka, dreszcze, uczucie ogólnego rozbicia.

Dawkowanie: od momentu wystąpienia pierwszych objawów ssać powoli po 2 tabletki co 1-2 godziny, wydłużając odstępy w miarę poprawy. Tabletki można rozpuścić w wodzie.

R-6, Dr. Reckeweg, krople, cena ok. 27 zł

Wskazania: grypa, przeziębienie, katar, zapalenie nosa i gardła, gorączka, nieżyt górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli.

Dawkowanie: w stanach ostrych: co 15-30 minut podawać po 10 kropli z małą ilością wody, w miarę poprawy zmniejszać częstotliwość do 10-15 kropli co 2 godziny, aż do ustąpienia objawów. Profilaktycznie: 3-4 razy dziennie po 10-15 kropli z małą ilością wody.

Na ból głowy

Phapax, Lehning, krople, cena ok. 21 zł

Wskazania: migrena, uporczywe bóle głowy z zawrotami głowy i nudnościami, bóle reumatyczne, nerwobóle, bóle zębów, bóle miesiączkowe, bóle mięśniowe w przebiegu grypy i infekcji przebiegających z gorączką.

Dawkowanie: 3-5 razy po 20 kropli na wodę, między posiłkami. W przypadku dużego nasilenia bólu 1-2 dawek dodatkowo. Lek zawiera alkohol.

R-16, Dr. Reckeweg, krople, cena ok. 26 zł

Wskazania: migrena, bóle w okolicy ciemieniowej

Dawkowanie: 2-3 razy dziennie po 10-15 kropli z wodą, przed jedzeniem. Podczas ataku migreny: co 15-30 minut po 10 kropli, zmniejszając częstotliwość w miarę poprawy samopoczucia

Spigelon, Heel, tabletki, cena ok. 23 zł

Wskazania: bóle migrenowe, ból głowy pojawiający się w wyniku zmęczenia.

Dawkowanie: 1 tabl. 3 razy dziennie podjęzykowo. W ostrych dolegliwościach 1 tabl. co 15 min (przez okres ok. 2 godz.). Dostępne w postaci kropli doustnych.

Przeciw bolesnym miesiączkom

Dagomed 49 Viburnum, Dagomed-Pharma, granulki, cena ok. 11 zł

Wskazania: bolesne miesiączki - bóle kurczowe jamy brzusznej i kolki w okresie miesiączki, zaburzenia hormonalne, połączone z rozdrażnieniem

Dawkowanie: w stanach przewlekłych 3 razy dziennie po 5 granulek pod język (lub rozpuścić w letniej, niegazowanej wodzie); stany ostre: 5 granulek co 1 godziny; w miarę poprawy wydłużamy odstęp czasowy między dawkami. Opakowanie zawiera ok. 175 granulek.

L.52, Lehning, krople, cena ok. 20 zł

Wskazania: bolesne i obfite miesiączki, upławy, zaburzenia okresu menopauzy

Dawkowanie: 3 razy dziennie po 20 kropli na wodę, między posiłkami. Lek zawiera alkohol.

Przeciw bólom stawów i mięśni

Berberis Complexe Nr 83, Lehning, krople, cena ok. 19 zł

Wskazania: przewlekłe schorzenia reumatyczne, neuralgie, rwa kulszowa, bóle stawów i kości, bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, nerwobóle, poranne uczucie zesztywnienia

Dawkowanie: 3-4 razy dziennie po 20 kropli na wodę, między posiłkami. Lek zawiera alkohol.

R-11, Dr. Reckeweg, krople, cena ok. 26 zł

Wskazania: lumbago, zesztywnienie kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, nerwobóle, schorzenia ścięgien, wiązadeł i stawów

Dawkowanie: w stanach ostrych co 30-120 minut po 10 kropli z wodą; choroby przewlekłe: 2-3 razy dziennie po 10-15 kropli

Rhus Toxicodendron complexe Nr 80, Lehning, krople, cena ok. 18 zł

Wskazania: choroba reumatyczna mięśni i stawów, dna moczanowa, rwa kulszowa, poranne zesztywnienie, bóle mięśni i stawów, bóle kostne, nerwobóle, nadwyrężenia mięśni, skręcenia stawów, bolesne ograniczenie zakresu ruchów; wrażliwość na zmiany temperatur i pogody.

Dawkowanie: w stanach ostrych 5 razy dziennie po 20 kropli na wodę, między posiłkami; w stanach przewlekłych: 3-4 razy dziennie po 20 kropli. Lek zawiera alkohol.

Rudistrol, Boiron, krem, cena ok. 13 zł

Wskazania: bóle reumatyczne, bóle mięśniowe, bóle pourazowe, skręcenia i zwichnięcia stawów

Sposób użycia: nanosić 2-3 razy dziennie, lekko masując

Traumeel S, Heel, tabletki, cena ok. 23 zł

Wskazania: zwichnięcia, kontuzje, złamania kości, procesy zapalne i zwyrodnieniowe

Dawkowanie: 1 tabletka 3 razy dziennie podjęzykowo. Lek dostępny również w postaci kropli i maści.

Dane statystyczne pochodzą z badania TNS OBOP dla Heel Polska. W ankiecie telefonicznej w dniach 8-10 października 2006 wzięło udział 1001 dorosłych Polaków.

Czy wierzysz w leki homeopatyczne?
Więcej o: