Homeopatia

Rozmowa z Ewą Jabłońską-Jagiełło, prezesem Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego

Marta Kawczyńska: O lekach homeopatycznych słyszał prawie każdy z nas. Niewiele wiemy jednak o ich działaniu, na czym ono polega.

Ewa Jabłońska-Jagiełło, lekarz: Homeopatia jest jedną z metod leczenia znaną od ponad 200 lat, w której podstawowa zasada polega na podobieństwie - niech podobne leczy podobne. Wiedza, którą my, lekarze, zdobywamy podczas studiów, opiera się na zasadzie przeciwieństw. Według zasad medycyny akademickiej stosujemy leki przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe. Natomiast homeopatia opiera się na zasadzie podobieństwa. Czynnik, który w dużej dawce zadziałał na organizm i wywołał chorobę, w małej dawce może być czynnikiem, który tę chorobę będzie leczył. Działanie homeopatii można obrazowo przedstawić na przykładzie leku przygotowywanego z cebuli, czyli Allium Cepa. Kiedy kroimy cebulę, wcześniej czy później każdy z nas odczuje łzawienie, drażniącą wydzielinę z nosa, zaczerwienienie oczu. To jest naturalne działanie cebuli. Jeżeli z cebuli przygotujemy lek w określonym rozcieńczeniu i zastosujemy u osoby, u której występują powyższe objawy (np. z powodu infekcji dróg oddechowych lub alergii), przyniesie on ulgę.

Co daje nam stosowanie homeopatii?

- Homeopatią leczymy, biorąc pod uwagę indywidualne dolegliwości u pacjenta. Terapia dobrana jest indywidualnie do człowieka, a nie jego choroby.

W czym ta metoda może pomóc, a w czym nie?

- Na pewno te przypadki, które pozostają w gestii chirurgów, nie podlegają leczeniu tą metodą. Homeopatia może jednak przyspieszyć powrót do zdrowia czy gojenie złamanej kończyny. Także w chorobach zakaźnych, w których stosowane są specyficzne terapie, homeopatię stosuje się jako leczenie wspomagające. Istnieją takie kraje, jak na przykład Indie, gdzie lekami homeopatycznymi leczy się niemal wszystkie choroby. W Polsce stosuje się ją w chorobach przewodu pokarmowego, dróg oddechowych, układu moczowego, a szczególnie często w leczeniu dzieci. Dobre efekty można uzyskać w ginekologii i położnictwie.

Czy możemy wyróżnić jakieś nurty homeopatii?

- Twórcą homeopatii jest Hanemann. Opracowany przez niego nurt homeopatii opiera się na podaniu choremu w jednym czasie pojedynczego leku. Nazywamy ją homeopatią klasyczną. Inną metodą jest stosowanie tzw. leków kompleksowych. Preparaty te składają się z kilku pojedynczych leków wzmacniających i uzupełniających swoje działanie.

Czy występują jakiekolwiek przeciwwskazania przed stosowaniem homeopatii?

- Zwracamy uwagę bardziej na wskazania niż na przeciwwskazania. Musimy liczyć się ze stanem zdrowia pacjenta. Leczenie homeopatyczne można wprowadzić jako dodatkowe lub na życzenie pacjenta leczyć go tylko homeopatią.

W aptekach dostępne są leki homeopatyczne bez recepty, które stosować może każdy z nas?

- Tak. Dostępne w aptekach leki homeopatyczne mają dokładnie opisane wskazania. Na ulotkach podany jest także czas ich stosowania. To jest pewnego rodzaju zabezpieczenie, które pozwala pacjentom kontrolować, jak długo możemy je przyjmować. Jeśli objawy nie mijają, należy zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Czy leczyć się samemu, czy pod kontrolą lekarza?

- Przede wszystkim pod kontrolą lekarza. Do leczenia samemu przewidziana jest pewna pula preparatów. Jednak homeopatia to leczenie, które powinno być przeprowadzane przez odpowiednio przeszkolonych lekarzy, aby odpowiednio dobrać lek. Podanie lekarstwa powinno być poprzedzone wywiadem i badaniami. Pierwsza wizyta jest zawsze bardzo długą wizytą. Na terenie Polski jest tylko pewna grupa lekarzy przygotowana do stosowania homeopatii. Osoby te uczestniczą w szkoleniach prowadzonych przez światowej sławy specjalistów. Wielu z nich jest stowarzyszonych w Polskim Towarzystwie Homeopatycznym.

Czym zajmuje się Polskie Towarzystwo Homeopatyczne?

- Polskie Towarzystwo Homeopatyczne jest najstarszym i największym towarzystwem homeopatycznym w Polsce. Istnieje już od 110 lat. Powstało w 1892 roku, ma siedzibę w Warszawie. Zrzesza lekarzy i prowadzi szkolenia. Nie jest jednak jedynym towarzystwem, inne są w Poznaniu, Krakowie, Szczecinie czy Łodzi.

Co dla zwykłych pacjentów oznacza istnienie takiego towarzystwa?

- Daje możliwość skorzystania z profesjonalnej porady homeopatycznej. Towarzystwo udostępnia pacjentowi adresy lekarzy. Bardzo często dzwonią do nas ludzie z całej Polski, którzy szukają lekarzy w swoim rejonie. Każdy może liczyć na to, że zasięgnie u nas informacji o literaturze dotyczącej homeopatii dostępnej w aptekach i gabinetach lekarskich. Obecnie nie prowadzimy szerokiej popularyzacji. Być może, jeśli pacjenci zainteresują się tym, będziemy przeprowadzać takie spotkania.

Homeopatii nie należy się więc bać...

- Leki homeopatyczne to bardzo mała dawka substancji, która stymuluje nasz organizm. Często zgłaszają się do nas pacjenci, którzy nie mogą przyjmować zwykłych farmaceutyków. Homeopatia stara się współpracować z medycyną akademicką.

Ewa Jagiełło jest prezesem Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego oraz ordynatorem Oddziału Noworodkowego w Szpitalu w Wołominie.

Więcej o: