Refleksoterapia

Metoda ta polega na leczniczym masażu stóp. Znajdują się na nich punkty i obszary przyporządkowane poszczególnym narządom. Jeśli któryś niedomaga, wystarczy odpowiednio uciskać określone miejsca na podeszwach, grzbiecie lub krawędzi stóp, by samopoczucie uległo poprawie.

Na początku XX wieku amerykański laryngolog William Fitzgerald przestudiował stare zapiski uzdrowicieli z Japonii, Chin oraz Egiptu i opisał przebieg dziesięciu kanałów, którymi energia przepływa przez nasze ciało od głowy do dłoni i stóp. Stwierdził, że przez uciskanie wybranych miejsc na stopach można pozbyć się np. bólu głowy. Dzisiaj refleksolodzy, czyli specjaliści od leczniczego masażu stóp, wiedzą, że właśnie na stopach, dłoniach i twarzy znajdują się zakończenia nerwowe zwane receptorami, które odpowiadają poszczególnym organom i są z nimi "połączone" kanałami opisanymi przez Fitzgeralda. Pobudzenie receptora na stopie powoduje uwolnienie energii, która stymuluje chory narząd do samoleczenia.

Od palców ku piętom

Masaż stóp można wykonać samodzielnie, można też poprosić o to kogoś z rodziny czy przyjaciół, ale najlepiej oddać się w ręce fachowca. Przed rozpoczęciem zabiegu terapeuta powinien przeprowadzić z pacjentem wywiad zdrowotny. Jeśli cierpimy na przewlekłe schorzenia, powinniśmy zapytać swego lekarza prowadzącego, czy możemy skorzystać z refleksoterapii. Powinniśmy także poinformować terapeutę o tych chorobach. Warto też wiedzieć, że zabieg refleksoterapii może zakłócić wchłanianie leków. Zabieg powinien odbywać się w ciszy i skupieniu, ale może mu również towarzyszyć muzyka relaksacyjna. Może być poprzedzony np. trwającym około kwadransa masażem wodnym stóp z użyciem olejków eterycznych.

Podczas właściwego zabiegu pacjent układa się wygodnie na kanapie, a refleksoterapeuta bierze w dłonie stopy: najpierw prawą, a potem lewą. Ponieważ parzyste narządy (np. nerki) mają swe receptory na obu stopach, trzeba wymasować obie nogi, by uzyskać pozytywną reakcję organizmu.

Masaż rozpoczyna się od czubków palców, następnie uciskane są kolejne partie stóp. Początkowo zabieg jest bardzo przyjemny, potem ucisk staje się nieco silniejszy. Gdy terapeuta trafi na punkt odpowiadający choremu narządowi - czujemy ból, czasem dotkliwy i nieprzyjemny. Terapeuta musi to miejsce odpowiednio wymasować: we właściwym kierunku i z odpowiednią siłą. Może uciskać stopę palcami lub ugniatać ją dłonią zwiniętą w pięść. Po zwykle 30-minutowym masażu leczniczym przychodzi czas na relaks, czyli delikatny masaż opuszkami palców. Na koniec terapeuta zazwyczaj naciera stopy olejkiem, np. z drzewa herbacianego.

Żegnajcie toksyny

Zdaniem refleksologów po pierwszych masażach organizm oczyszcza się z toksyn i chce je jak najszybciej wydalić wraz z moczem. Reakcją na masaż może być pobudzenie, ale też senność. Przy zwykłym bólu głowy ulgę możemy odczuć natychmiast, ale zazwyczaj potrzebujemy 12-14 zabiegów, aby bóle głowy przestały nas nękać. Refleksoterapii wolno poddawać się najwyżej trzy razy w tygodniu. Metoda ta jest dobrym uzupełnieniem terapii konwencjonalnej. Lecznicze masaże akupresurowe można stosować nawet u małych dzieci, pamiętajmy jednak, że masaż bywa nieprzyjemny i może sprawiać ból - nie każde dziecko to zniesie. Seans wykonany przez specjalistę kosztuje od 40 do 120 złotych.

Wskazania

- bóle kręgosłupa

- schorzenia zatok

- bóle głowy, migrena

- bezsenność

- problemy z przemianą materii, niestrawność, zgaga

- infekcje górnych dróg oddechowych

- choroby kobiece

- nadwrażliwe jelita

- infekcje pęcherza moczowego

- egzemy

Przeciwwskazania

- żylaki

- osteoporoza

- cukrzyca

- choroby zakaźne

- zaawansowana grzybica i owrzodzenia stóp

- ostre i przewlekłe infekcje z wysoką gorączką

Gdzie szukać specjalisty

Refleksoterapii można się poddać w większości gabinetów medycyny naturalnej i alternatywnej. Adresy dyplomowanych refleksoterapeutów znajdziesz m.in. na stronie internetowej Polskiego Instytu Refleksologii www.refleksologia.com, a także na stronie www.refleksoterapia.pl.

Więcej o: