Homeopatia to dzieło niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna, który żył na przełomie XVIII i IX wieku. Zakładał on, że skoro zioła mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i działają przeciw objawom chorób, to podawanie osobie chorej substancji wielokrotnie rozcieńczonych (które w odpowiednio większej dawce przyniosłyby objawy takie, jak sama choroba), przyniesie pożądany efekt - jest to leczenie podobnego podobnym. Tą zasadę można odzwierciedlić na prostym przykładzie leczenia kataru cebulą. Świeży sok z cebuli podrażnia błony śluzowe nosa, powodując kichanie, łzy i wydzielinę. Choremu z podobnymi objawami podaje się więc lek homeopatyczny sporządzony właśnie z cebuli - katar, wydzielina i łzawienie oczu ustąpi szybko. Założeniem homeopatii jest więc działanie uderzające nie w objawy choroby, a w nią samą. Dzięki temu leczenie homeopatyczne jest uważane przez jego zwolenników za bardziej skuteczne niż leczenie tradycyjne - nie maskuje się bowiem objawów, a uderza w źródło problemu. Homeopatia może przynosić ulgę w wielu schorzeniach jak:
Leczenie homeopatyczne nie sprawdzi się jednak w przypadku trwałych zmian w organizmie, na skutek na przykład zawałów czy złamań. Co ważne - nie ma jednej, skutecznej metody leczenia dla wszystkich. Leczenie dobiera się indywidualnie, na podstawie dokładnego wywiadu i badania stanu zdrowia pacjenta. Dopiero na tej podstawie dobiera się odpowiednie środki, dostosowane do jednostkowych potrzeb i wymagań. Każdorazowo nowy przypadek dolegliwości musi być omówiony dokładnie z lekarzem homeopatą, a lek dobrany dla jednego pacjenta, nie musi działać w przypadku innego.
Homeopatia - leki
Leki homeopatyczne to specyficzna grupa substancji, które można podzielić na kilka kategorii:
W leczeniu homeopatycznym istotne jest to, by leki były dobrane zgodnie z zasadą prawdopodobieństwa stwierdzenia objawów choroby.