Na czym polega homeopatia?

Leczenie homeopatyczne ma rzesze zarówno wiernych zwolenników, jak przeciwników. Często homeopatia kojarzona jest z ziołolecznictwem - nie jest jednak tożsame, ponieważ w leczeniu homeopatycznym, prócz substancji naturalnych, stosuje się także produkty pochodzenia zwierzęcego. Czym jest homeopatia? Na czym polega?

Homeopatia to dzieło niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna, który żył na przełomie XVIII i IX wieku. Zakładał on, że skoro zioła mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i działają przeciw objawom chorób, to podawanie osobie chorej substancji wielokrotnie rozcieńczonych (które w odpowiednio większej dawce przyniosłyby objawy takie, jak sama choroba), przyniesie pożądany efekt - jest to leczenie podobnego podobnym. Tą zasadę można odzwierciedlić na prostym przykładzie leczenia kataru cebulą. Świeży sok z cebuli podrażnia błony śluzowe nosa, powodując kichanie, łzy i wydzielinę. Choremu z podobnymi objawami podaje się więc lek homeopatyczny sporządzony właśnie z cebuli - katar, wydzielina i łzawienie oczu ustąpi szybko. Założeniem homeopatii jest więc działanie uderzające nie w objawy choroby, a w nią samą. Dzięki temu leczenie homeopatyczne jest uważane przez jego zwolenników za bardziej skuteczne niż leczenie tradycyjne - nie maskuje się bowiem objawów, a uderza w źródło problemu. Homeopatia może przynosić ulgę w wielu schorzeniach jak: 

Leczenie homeopatyczne nie sprawdzi się jednak w przypadku trwałych zmian w organizmie, na skutek na przykład zawałów czy złamań. Co ważne - nie ma jednej, skutecznej metody leczenia dla wszystkich. Leczenie dobiera się indywidualnie, na podstawie dokładnego wywiadu i badania stanu zdrowia pacjenta. Dopiero na tej podstawie dobiera się odpowiednie środki, dostosowane do jednostkowych potrzeb i wymagań. Każdorazowo nowy przypadek dolegliwości musi być omówiony dokładnie z lekarzem homeopatą, a lek dobrany dla jednego pacjenta, nie musi działać w przypadku innego.

Homeopatia - leki

Leki homeopatyczne to specyficzna grupa substancji, które można podzielić na kilka kategorii: 

 • leki mineralne - tworzone są z minerałów (są to na przykład związki siarki czy sole wapnia). Ta grupa leków jest najczęściej stosowana w leczeniu podłoża chorobowego i w terapii schorzeń przewlekłych.
 • leki roślinne - tworzone są z pranalewek, które otrzymuje się w wyniku macerowania całych roślin, bądź ich części, w alkoholu.
 • leki zwierzęce - do pozyskania homeopatycznych leków zwierzęcych wykorzystuje się owady - w całości bądź ich części lub wydzieliny, 

W leczeniu homeopatycznym istotne jest to, by leki były dobrane zgodnie z zasadą prawdopodobieństwa stwierdzenia objawów choroby.

 
 

Więcej o:
Komentarze (1)
Na czym polega homeopatia?
Zaloguj się
 • anna_pot

  Oceniono 1 raz 1

  Po co publikujecie takie bzdury na portalu. Ktoś uwierzy potraktuje jako poradę medyczną etc Nie wstyd Wam?
  Nie ma, żadnych "leków homeopatycznych", bo w owych niby lekach nie ma nic oprócz, cukru i wody. Stężenie substancji czynnych jest zerowe a cały efekt leczniczy oparty jest na przypadku oraz efekcie placebo. Po 2013 roku nie zarejestrowano nic nowego w Polsce ponieważ przy rejestracji wymagane jest załączenie badań skuteczności medycznej, której owe niby leki nie mają.
  Zresztą sami producenci jak się ich podpyta podają tak niedorzeczny mechanizm leczenia, że tylko w jakimś ciemnogrodzie w średniowieczu mógłby brzmieć wiarygodnie.

  Gdybym napisała, że nerkę sąsiada uleczyła pocztówka od znajomego, którą wrzucił do skrzynki w Budapeszcie tą samą ręką, którą dotknął Jezuska w Bazylice Rzymskiej dwa miesiące temu to każdy by się w głowę postukał. W homeopatii tego typu mechanizmy są traktowane jako "warte rozważanie teorie, których nie da się wykluczyć"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX