Na czym polega homeopatia?

Leczenie homeopatyczne ma rzesze zarówno wiernych zwolenników, jak przeciwników. Często homeopatia kojarzona jest z ziołolecznictwem - nie jest jednak tożsame, ponieważ w leczeniu homeopatycznym, prócz substancji naturalnych, stosuje się także produkty pochodzenia zwierzęcego. Czym jest homeopatia? Na czym polega?

Homeopatia to dzieło niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna, który żył na przełomie XVIII i IX wieku. Zakładał on, że skoro zioła mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i działają przeciw objawom chorób, to podawanie osobie chorej substancji wielokrotnie rozcieńczonych (które w odpowiednio większej dawce przyniosłyby objawy takie, jak sama choroba), przyniesie pożądany efekt - jest to leczenie podobnego podobnym. Tą zasadę można odzwierciedlić na prostym przykładzie leczenia kataru cebulą. Świeży sok z cebuli podrażnia błony śluzowe nosa, powodując kichanie, łzy i wydzielinę. Choremu z podobnymi objawami podaje się więc lek homeopatyczny sporządzony właśnie z cebuli - katar, wydzielina i łzawienie oczu ustąpi szybko. Założeniem homeopatii jest więc działanie uderzające nie w objawy choroby, a w nią samą. Dzięki temu leczenie homeopatyczne jest uważane przez jego zwolenników za bardziej skuteczne niż leczenie tradycyjne - nie maskuje się bowiem objawów, a uderza w źródło problemu. Homeopatia może przynosić ulgę w wielu schorzeniach jak: 

Leczenie homeopatyczne nie sprawdzi się jednak w przypadku trwałych zmian w organizmie, na skutek na przykład zawałów czy złamań. Co ważne - nie ma jednej, skutecznej metody leczenia dla wszystkich. Leczenie dobiera się indywidualnie, na podstawie dokładnego wywiadu i badania stanu zdrowia pacjenta. Dopiero na tej podstawie dobiera się odpowiednie środki, dostosowane do jednostkowych potrzeb i wymagań. Każdorazowo nowy przypadek dolegliwości musi być omówiony dokładnie z lekarzem homeopatą, a lek dobrany dla jednego pacjenta, nie musi działać w przypadku innego.

Homeopatia - leki

Leki homeopatyczne to specyficzna grupa substancji, które można podzielić na kilka kategorii: 

  • leki mineralne - tworzone są z minerałów (są to na przykład związki siarki czy sole wapnia). Ta grupa leków jest najczęściej stosowana w leczeniu podłoża chorobowego i w terapii schorzeń przewlekłych.
  • leki roślinne - tworzone są z pranalewek, które otrzymuje się w wyniku macerowania całych roślin, bądź ich części, w alkoholu.
  • leki zwierzęce - do pozyskania homeopatycznych leków zwierzęcych wykorzystuje się owady - w całości bądź ich części lub wydzieliny, 

W leczeniu homeopatycznym istotne jest to, by leki były dobrane zgodnie z zasadą prawdopodobieństwa stwierdzenia objawów choroby.

 
 

Więcej o: