Wirus MERS - czym jest i jakie są objawy?

Wirus MERS po raz pierwszy został rozpoznany w 2012 roku. MERS oznacza - Middle East Respiratory Syndrom, czyli Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej.

Wirus ten został po raz pierwszy raz rozpoznany u osoby zainfekowanej w Londynie, ale to nie Wielka Brytania jest kolebką powstania tego wirusa. Jak wskazuje jego nazwa, wirus ten pochodzi z Bliskiego Wschodu - i to właśnie tam, a konkretnie w Arabii Saudyjskiej, zanotowano najwięcej przypadków zachorowań. Z czasem wirus ten rozprzestrzenił się głównie po innych azjatyckich krajach. W 2015 roku spowodował śmierć wielu osób w Korei Południowej, a ponad 2 tysiące osób zostały poddane kwarantannie.  

Większość dotychczas zakażonych osób to starsi mężczyźni, którzy często cierpią na inne, dosyć poważne schorzenia. Nie wiadomo jeszcze wiele o tym wirusie, ale na podstawie tego przypuszcza się, że atakuje on osłabione osoby i nie można się na niego uodpornić z wiekiem.

MERS virus - droga zakażenia

Wirusem prawie na pewno zarazić można się przez kontakt z chorym, roznosi się on prawdopodobnie drogą kropelkową. Przeciwciała tych wirusów znaleziono u wielbłądów, naukowcy są prawie pewni, że wirusem MERS można zarazić się też właśnie od tych zwierząt i to one są źródłem wirusa u człowieka. 

Nie wiadomo jeszcze, czy zdrowy nosiciel zaraża wirusem, czy nie. Okres inkubacji wirusa wynosi od 4 do 7 dni. Badania pokazują jednak, że okres inkubacji może wynosić do 14 dni.

Objawy MERS

MERS atakuje drogi oddechowe, typowe objawy wirusa to:

  • zadyszka
    kaszel (z odkrztuszaniem)
  • gorączka
  • objawy grypopodobne (u 30 proc.zakażonych).

Mogą też wystąpić:

MERS w poważnych przypadkach może doprowadzić do poważnego zapalenia płuc, a w rezultacie do niewydolności oddechowej i uszkodzenia nerek.

Leczenie MERS

Leczenie MERS ma charakter objawowy, nie jest znana szczepionka na ten wirus, a leczenie wirusa nie daje odpowiednich rezultatów. Wirus MERS charakteryzuje się wysoką śmiertelnością - umiera aż 1/3 zakażonych! 

Jak unikać zakażenia wirusem MERS

Szczególnie narażone na zakażenie są osoby przebywające w towarzystwie chorych, dlatego muszą one:

  • nosić maski ochronne
  • nosić gogle ochronne
  • nosić odzież z długim rękawem
  • używać rękawic ochronnych przy kontakcie z chorym
  • zachowywać wysoką higienę w kontakcie z chorymi.

Jak powinny postępować osoby, które wybierają się na Bliski Wschód i nie wiedzą, czy wejdą w kontakt z chorym? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca:

  • myć często ręce przy użyciu wody i mydła, mycie powinno trwać co najmniej 20 sekund i być dokładne
  • unikanie bliskich kontaktów  (przytulanie, całowanie, używanie wspólnego kubka, jedzenie z tego samego talerza) z osobami, co do których stanu zdrowia nie jesteśmy pewni
  • nie dotykać oczu i ust brudnymi rękoma

Wirus MERS nie przenosi się bardzo łatwo z człowieka na człowieka, ale mimo to warto zachować ostrożność. Jest on słabo znany, a infekcja może być śmiertelna.



Więcej o: