Jak donosi Światowa Federacja Dentystyczna, organizator kampanii, próchnica zębów jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie. Szacuje się, że 90 proc. populacji zmaga się z problemami jamy ustnej. Polskie dane epidemiologiczne uzyskane z badań prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” pokazują, że 99,9 proc. Polaków w wieku 35-44 lat ma próchnicę zębów. Z kolei raport przygotowany w ramach akcji „Chroń Dziecięce Uśmiechy” - wspierany przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne - pokazuje, że prawie 80 proc. polskich uczniów w wieku 6-12 lat ma problemy z próchnicą, natomiast w grupie dzieci w wieku 7-9 lat jest to 79 proc.
- Próchnica zębów to bardzo duży problem, dlatego musimy kłaść nacisk na edukację. Zły stan uzębienia w Polsce spowodowany jest w dużej mierze niewiedzą i zaniedbaniami, których dopuszczamy się każdego dnia - mówi prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Mało kto zadaje sobie sprawę, że kłopoty z jamą ustną przekładają się na zdrowie całego organizmu.
- Nieleczona próchnica zębów i jej następstwa prowadzą do powstawania procesów patologicznych w obrębie jamy ustnej, które mogą leżeć u podłoża wielu chorób ogólnych. Dlatego też konieczne jest podejmowanie kompleksowych działań zwiększających świadomość prozdrowotną społeczeństwa w tym zakresie. Edukacja dotycząca znaczenia higieny jamy ustnej powinna być prowadzona wśród dzieci już od najmłodszych lat, przede wszystkim należy jednak edukować rodziców i opiekunów, ponieważ to właśnie oni będą utrwalać nawyki zdrowotne w zakresie higieny jamy ustnej u swoich dzieci - mówi dr n. med. Anna Jurczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.
Próchnica zębów to poważny problem zdrowia publicznego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Koszty leczenia schorzeń stomatologicznych należą do jednych z najdroższych i w krajach wysoko uprzemysłowionych wynoszą one 5-10 proc. publicznych wydatków na zdrowie. Tych problemów można łatwo uniknąć, wystarczy stosować kilka prostych zasad.
Po pierwsze - dokładne szczotkować zębów. Trzeba pamiętać, aby robić to przynajmniej dwa razy dziennie i najlepiej stosować pastę z fluorem. Po drugie zadbać o szczeliny międzyzębowe. Tam także mogą gromadzić się bakterie czy resztki pokarmu, aby się ich pozbyć specjaliści zalecają korzystanie z nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej.
Po trzecie - jeśli nie możemy umyć zębów po posiłku sięgnijmy po bezcukrową gumę do żucia. Po czwarte - odwiedzajmy stomatologa, co najmniej raz na 6 miesięcy.
- Nasze nawyki żywieniowe zmieniają się - od trzech regularnych posiłków do znacznie częstszej konsumpcji przekąsek w ciągu dnia. Dlatego pamiętajmy, że po każdym posiłku, powinniśmy zadbać o nasze zęby.
Światowa Federacja Dentystyczna, aby zmienić podejście i zwiększyć świadomość wokół chorób jamy ustnej, przygotowała specjalne rozporządzenie „Wizja 2020”. Dokument określa pięć najważniejszych obszarów działań definiujących wyzwania stojące przed organizacjami zajmującymi się problemem zdrowia jamy ustnej. Ma on przysłużyć się m.in. zwiększeniu roli stomatologów, opracowaniu odpowiednich metod kształcenia lekarzy dentystów oraz wsparciu dla badań i rozwoju nowych technologii w leczeniu zmian w jamie ustnej.
W Polsce od ponad 40-tu lat Polski Czerwony Krzyż wspólnie z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym edukuje dzieci, ich rodziców i nauczycieli. Do tej pory udało się przeprowadzić lekcje dla ponad 130 000 dzieci w całej Polsce.
W ramach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej Parlamentarny Zespół ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki planuje dwudniową akcję edukacyjno-profilaktyczną w Sejmie.