Jesteś mężczyzną? Zadbaj o swoje zdrowie!

Szacuje się, że w Polsce niemal co trzeci mężczyzna zauważa u siebie niepokojące zmiany w obrębie układu moczowo-płciowego. Aby zmienić te porażające statystyki w październiku 2010 roku Ministerstwo Zdrowia wraz z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie powołało do życia ogólnokrajową akcję społeczną ?Projekt 45+?. Mimo że kampania potrwa do końca roku jej oficjalne podsumowanie odbyło się w poniedziałek, 18 listopada.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Kampania "Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie" odbywa się w ramach trwającego blisko trzy lata "Projektu M45+". Jej celem jest zwrócenie większej uwagi wśród mężczyzn zagrożonych nowotworem układu moczowo-płciowego, ale także samych lekarzy i całego personelu medycznego.

Wczesne reagowanie

W zorganizowanych przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia cyklu 30 spotkań wzięło udział ok. półtora tysiąca mężczyzn znajdujących się w grupie ryzyka, czyli tych panów zatrudnionych w przemyśle metalurgicznym, koksowniczym, hutniczym czy paliwowo-energetycznym. Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać czynniki zwiększające wystąpienie choroby (tj. styl życia, dieta, brak aktywności fizycznej), ale nie tylko. Przekazano im praktyczną wiedzę o tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę oraz co powinno zaniepokoić i sprowokować wizytę u lekarza.

W ramach projektu przeszkolono niemal cztery tysiące lekarzy i ponad tysiąc pielęgniarek, przede wszystkich skupionych w obrębie placówek POZ oraz związanych z medycyną pracy. Celem spotkań z personelem była poprawa komunikacji z pacjentem, dbałość o dobór słów a także forma w jakiej powinni przekazywać informacje.

To naprawdę działa!

Wyniki przeprowadzonego w czasie trwania kampanii badania społecznego pokazują jak ważne są tego rodzaju inicjatywy i jak wiele potrafią zmienić. Przepytani panowie wykazali się nie tylko dużo większą wiedzą, ale i świadomością ryzyka jakie niosą choroby układu moczowo-płciowego. W porównaniu z minionym rokiem wzrosła ona odpowiednio o 44 proc. przy raku prostaty, raku pęcherza moczowego o 75proc. a nerek aż o 150 proc.

Duża część badanych deklaruje zmianę stylu życia i rozpoczęcie aktywności fizycznej. Niestety znacznie mniejszy odsetek mężczyzn zdecydowałaby się na rezygnację z palenia papierosów, czyli jednej z częstszych przyczyn rozwoju nowotworów układu moczowego.

Prawdziwy mężczyzna powinien...

"Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie!" to pierwsza tego typu akcja o charakterze edukacyjno-promocyjnym skierowana do mężczyzn mająca za zadanie poszerzyć wiedze o chorobach uro-onkologicznych oraz promocję zdrowego stylu życia. Projekt będzie realizowany do końca grudnia 2013 roku.

Więcej o: