Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Grupie blisko 300 panów, po 40 roku życia, zadano pytanie czy i jak często badają prostatę. Dwie trzecie mężczyzn przyznało, że nigdy nie wykonało badania profilaktycznego w kierunku raka prostaty. Z czego niemal 30 proc. nie widzi problemu i nie zamierza w ogóle wykonywać badania. Zdecydowanie częściej odwiedzają lekarza mężczyźni w wieku minimum 60 lat. Połowa z nich wykonała badania profilaktyczne przynajmniej raz (ponad 25 proc.) lub bada się systematycznie raz na dwa-trzy lata (niecałe 15 proc.), podczas gdy wśród mężczyzn w wieku 40-59 lat badania profilaktyczne wykonywało 13 proc.
Dlaczego panowie tak niechętnie odwiedzają lekarza? Powodów jest kilka. Przede wszystkim strach i przekonanie, że badanie wiąże się z dużymi kosztami. Odpowiednie testy znacznie częściej wykonują mężczyźni, którzy postrzegają swoją sytuację finansową jako dobrą (robi to niemal 45 proc. badanych) w grupie mniej zamożnej zaledwie 14 proc. Co ciekaw wszyscy respondenci zadeklarowali, że odwiedziliby gabinet specjalisty po namowie ze strony przez innego lekarza (ok. 32 proc.) lub żony bądź partnerki (ponad 25 proc.). To ich zdanie jest cenniejsze i przeważające, niezależnie od sytuacji finansowej i zawodowej, wykształcenia czy miejsca zamieszkania. Jednocześnie prawie co dziesiąty mężczyzna deklaruje, że nikt nie byłby w stanie namówić go na wykonanie badania profilaktycznego w kierunku raka prostaty.
Według Krajowego Rejestru Nowotworowego sporządzonego 2010 roku rak prostaty plasuje się na drugim miejscu wśród najczęstszych przyczyn zgonów. Wyprzedza go tylko rak płuc.- Rak prostaty dość długo może rozwijać się bezobjawowo. Jeśli odpowiednio wcześnie podejmiemy świadomą decyzję o sprawdzeniu stanu swojego zdrowia, damy sobie szansę na wykrycie nowotworu w fazie, w której można leczyć go radykalnie i skutecznie. Wczesnemu wykrywaniu raka może służyć regularne badanie gruczołu krokowego u urologa oraz oznaczenie poziomu PSA w krwi. PSA to antygen wytwarzany przez gruczoł krokowy, którego podwyższone stężenie może świadczyć o rozwoju raka prostaty. Badania te zaleca się osobom, które przekroczyły 50. rok życia lub wcześniej, w przypadku pojawienia się zaburzeń w oddawaniu moczu, lub wówczas, gdy najbliżsi krewni (ojciec, brat) zachorowali na raka stercza w młodym wieku - mówi dr n. med. Iwona Skoneczna, z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, ekspert kampanii.
Aby poprawić te smutne statystyki i zwiększyć świadomość o zagrożeniu jakim jest rak prostaty zorganizowano akcję "Prostata na lata". Zaangażowani w nią znani aktorzy, sportowcy i trenerzy fitness głośno mówią o tym, że troska o własne zdrowie i wykonywanie badań profilaktycznych jest czymś naturalnym, oczywistym, bardzo męskim oraz wynikającym z troski o kondycję fizyczną i szczęście rodzinne. W ramach kampanii - 23 czerwca w Dniu Ojca - obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty.
Ponieważ kluczem do zmiany myślenia o chorobie jest wiedza w ramach kampanii "Prostata na lata", powstał szereg materiałów edukacyjnych, m.in: kompleksowy poradnik dla pacjentów oraz foldery edukacyjne, które trafiły do placówek onkologicznych w całej Polsce. Na stronie www.prostatanalata.pl pacjenci i ich rodziny znajdą informacje na temat choroby, sposobów jej leczenia oraz porady z zakresu psychoonkologii.
Organizatorem akcji jest powstała z inicjatywy Fundacji "Wygrajmy Zdrowie" im. prof. Grzegorza Madeja. Program został objęty patronatem merytorycznym towarzystw naukowych, działających w polskiej onkologii - Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, Polskiej Unii Onkologii oraz Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza
Łysiejesz? Skontroluj prostatę!