Lakownica lśniąca (Ganoderma lucidum, grzyby Reishi): działanie i zastosowanie

Grzyb lakownica lśniąca (ganoderma lucidum) znany był już od starożytności w Chinach. Został sklasyfikowany w wielu publikacjach medycznych na pierwszym miejscu spośród 120 roślin, które mają istotne znaczenie dla organizmu człowieka.

Lakownica lśniąca (Ganoderma lucidum) to grzyb, który przez swoje rzadkie występowanie a dużą eksloatacje miał szanse całkowicie zniknąć ze świata roślin. Sposób na jego uprawę z zachowaniem jej wszystkich właściwości opracowano dopiero w drugiej połowie XX w. Obecnie grzyby Reishi są szeroko wykorzystywane w Azji i zdobywają popularność w Stanach Zjednoczonych i Europie jako środek wzmacniający układ odpornościowy a także jako składnik kosmetyków.

Grzyb jest niejadalny.

Lakownica lśniąca aktywne składniki

Lakownica stanowi bogate źródło substancji mineralnych jak miedź, cynk, mangan, magnez oraz potas.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Lakownica lśniąca opis

Kapelusz grzyba ma średnicę od 8-25cm. Jest płaski, nerkowaty lub półokrągły jasnożółty, a w kolejnych fazach wzrostu zmienia kolor kolejno na żółtoczerwony, purpurowy, purpurowobrązowy i czerwono-czarny. Powierzchnia kapelusza jest bardzo nierówna i lśniąca. Trzon grzyba może osiągnąć wysokość 15cm i grubość 2cm. Zdarzają się egzemplarze bez lub z tylko szczątkowym trzonem. Miąższ lakownicy lśniącej nie ma smaku, ani zapachu i zaliczany jest do grzybów niejadalnym.

Lakownica lśniąca występowanie

Lakownica lśniąca występuje bardzo rzadko. Najczęściej można ją spotkać w Europie na północ od Alp. Z powodu właściwości leczniczych uprawiana jest w Japonii, Chinach oraz Korei. Porasta głównie drzewa liściaste, na iglastych pojawia się sporadycznie. W Polsce grzyb jest pod ochroną.

Lakownica lśniąca dostępne formy

Lakownica lśniąca najczęściej występuje w postaci kapsułek.

Lakownica lśniąca zastosowanie

Za lekarstwo lakownica lśniąca uznawana jest jedynie w Chinach i na Dalekim Wschodzie. Tamtejsza medycyna naturalna wykorzystuje preparaty zawierające wyciąg z grzyba do leczenia przewlekłej żółtaczki, nadciśnienia oraz astmy. Dawniej przypisywano mu właściwości łagodzące dolegliwości żołądkowe, stany zapalne stawów oraz nerek. Wspomaga także oczyszczanie organizmu oraz regenerację wątroby. Wierzono, że potrafi wyleczyć z bezsenności.

Lakownica lśniąca przeciwwskazania

Preparatów zawierających wyciąg z lakownicy lśniącej mogą zakłócać proces krzepnięcia krwi, dlatego nie należy ich przyjmować przed oraz po zabiegach chirurgicznych. Nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży oraz dzieci poniżej szóstego roki życia.

Lakownica lśniąca ważne informacje

Lakownica lśniąca nie powinna być łączona z lekami wpływającymi na krzepliwość krwi.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Andrographis paniculata

Czarci pazur (Harpagophytum procumbens, Diabelski pazur)

Czepota puszysta (Vilcacora, Uncaria tomentosa, koci pazur)

Ostropest plamisty (Silybum marianum)

Borówka czernica (Vaccinium myrtillus)

Więcej o: