Dzika róża (Rosa canina)

Aktywne składniki:

Witamina C, pektyny, karotenoidy, kwasy organiczne.

Opis:

Krzew dzikiej róży może osiągnąć wysokość nawet 3 metrów. Ma zielone, ostro ząbkowane liście. Kwiaty pięciopłatkowe najczęściej są białe lub różowe. Wielkość owoców nie przekracza 3cm. Charakteryzują się wydłużonym kształtem i purpurowoczerwoną barwą.

Dostępne formy:

Herbata

Różnego rodzaju przetwory

Kosmetyki (kremy, olejki)

Występowanie:

Dzika róża rośnie niemal w całej Europie (na terenach powyżej 1500m n.p.m.). Dodatkowo można ją spotkać w Afryce Północnej, Wyspach Kanaryjskich, Maderze, Azji, Australii oraz Nowej Zelandii.

Zastosowanie:

Niezastąpiona w okresie inwazji wirusów. Jej owoce zawierają 30 razy więcej witaminy C niż przereklamowana cytryna i ponad 100 razy więcej niż jabłko. Ta witamina odgrywa nie tylko ważną rolę w budowaniu odporności, ale jest też niezbędna, by prawidłowo wchłaniać żelazo. Odpowiednia ilość witaminy C w organizmie chroni więc przed anemią, a różane owoce pozwolą ją zapewnić.

Dzika róża jest szczególnie polecana osobom z chorobą wrzodową , ciężarnym, rekonwalescentom. Uchodzi także za eliksir młodości (dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy), dlatego chętnie sięga po nią przemysł kosmetyczny. Olejek różany odkaża skórę i łagodzi podrażnienia spowodowane przez słońce. Poprawia jej koloryt, usuwa wrażenie zmęczenia. Działa również przeciwstresowo i pomaga pokonać ból głowy (np. wcierany w skronie).

Dzika róża to niezwykle tani lek, gdy samodzielnie zdecydujemy się na zbiory. Występuje powszechnie na skraju polskich lasów, na nieużytkach i polach, zatem wystarczy trochę czasu i wiedzy na temat przetwarzania owoców (niestety świeża dzika róża nie jest smaczna, chociaż najzdrowsza), by pozyskać go niemal bezkosztowo. Zbiory odbywają się na przełomie sierpnia i września. Owoce trzeba suszyć w przewiewie, w temperaturze 50 st. C., by maksymalnie zachować ich walory odżywcze. Zbiory najlepiej przeprowadzać w pogodne dni, po wyparowaniu rosy.

Herbata z suszonych owoców dzikiej róży poprawia nastrój.

Ważne informacje:

Zawarta w owocach dzikiej róży witamina C jest trzykrotnie bardziej skuteczna niż ta zawarta w tabletkach.

Zobacz wideo
Więcej o: