Zawiera flawonoidy (rutyna, kwarcetyna), witaminę A oraz C.
Dziurawiec to bylina, osiąga wysokość od 30 do 80cm. Liście mają ok. 3cm i rosną naprzemiennie. Dodatkowo pokrywają je małe, przezroczyste "kropki" wypełnione olejkiem eterycznym. Dziurawiec charakteryzuje się szypułkowatymi, żółtymi kwiatkami.
Dziurawiec rośnie przede wszystkim w Europie, Azji Zachodniej, Afryce Północnej. Można go jednak spotkać w Australii oraz Nowej Zelandii.
Suszone liście
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) znany jest przede wszystkim z tego, że poprawia nastrój. Znosi napięcie i niepokój, chroni przed depresją . Relaksujący wywar (przygotuj go z kilku łyżek ziela, zalej wrzątkiem, gotuj przez 2 minuty i odstaw pod przykryciem na 10 minut) powinien pomóc nie tylko wtedy, gdyż zżera cię stres, ale i przy hormonalnych huśtawkach nastroju w czasie menopauzy . Jeśli cierpisz na PMS , a w dodatku miewasz bolesne, obfite, albo nieregularne miesiączki, powinnaś regularnie sięgać po to zioło.
Dziurawiec zwyczajny działa moczopędnie, reguluje pracę wątroby i dróg żółciowych, wspomaga leczenie wrzodów i nieżytów żołądka (prawdopodobnie ze względu na działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne). Zewnętrznie z oleju dziurawcowego robi się okłady na odmrożenia i wrzody.
Trzeba pamiętać, że zioła nie są substancjami obojętnymi wobec stale przyjmowanych leków. Mogą wzmacniać, osłabiać lub zaburzać ich działanie. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek środki farmakologiczne lub jesteś pod opieką lekarza specjalisty skonsultuj ewentualne stosowanie dziurawca.