Ortoreksja - objawy, diagnoza i leczenie

Zdrowy styl życia, zbilansowana dieta to dla większości definicja i recepta na dobre samopoczucie i formę, zarówno fizyczną jak i psychiczną. Niestety zbyt drobiazgowe układanie codziennego jadłospisu i wykluczanie z niego kolejnych, pozornie szkodliwych produktów może świadczyć o poważnych zaburzeniu psychicznym.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Ortoreksja to obsesja na punkcie jakości przyjmowanego pokarmu. Choroba rozwija się podobnie jak anoreksja, jednak nie prowadzi do utraty zbędnych, zdaniem chorego, kilogramów a jedynie wyeliminowaniu z codziennego jadłospisu niezdrowego jedzenia i wszystkich produktów, które mogą pogorszyć funkcjonowanie organizmu. W raz z postępem ortoreksji, z diety znikają kolejne elementy pod pretekstem szkodliwego wpływu na zdrowie.

Zobacz wideo

Objawy i diagnoza

Ortoreksja w większości przypadków zaczyna się bardzo niewinnie. Jako pierwsze z diety zostają wykluczone posiłki serwowane w różnego rodzaju barach szybkiej obsługi. Następnie znikają z niej mięso , tłuszcze, cukry oraz żywność z dodatkiem utrwalaczy, spulchniaczy oraz konserwantów. Myśli chorego nieustannie krążą wokół jedzenie, jego kaloryczności, wartości odżywczych. Skupiają się na skrupulatnej analizie każdego składnika menu by w końcu sprowadzić je do niezbędnego minimum. Schorzenie częściej dotyka osoby mocno skoncentrowane na sobie i dążące do perfekcji w każdej dziedzinie życia. Bardzo często izolują się od znajomych, przyjaciół oraz rodziny. Unikają jedzenia w towarzystwie innych osób i najczęściej jedzą w samotności.

Zbyt uboga dieta prowadzi do niedoboru witamin oraz minerałów. Ich brak początkowo ogranicza się do bólów i zawrotów głowy. Z czasem pojawiają się kłopoty z pamięcią oraz koncentracją, nudności, bóle brzucha i ogólne osłabienie organizmu.

Niewystarczająca ilość substancji odżywczych prowadzi do zaburzenia równowagi hormonalnej (u kobiet zanika miesiączka). Brak żelaza i cynku niejednokrotnie wywołuje anemię i spadek odporności. Ortoreksja zaliczana jest do tej samej grupy zaburzeń co anoreksja oraz bulimia, i podobnie jak one wyniszcza organizm i może doprowadzić do śmierci pacjenta.

Podstawą diagnozy jest obserwacja chorego. Bardzo często z prośbą o pomoc zwracają się najbliżsi ortorektyka.

Leczenie

Walka z chorobą odbywa się dwutorowo. Jej pierwszym elementem jest uzupełnienie niedoborów witaminowych i wzmocnienie organizmu. Drugi element to psychoterapia .

Czytaj także:

Pokłócisz się przez to jedzenie

Zaburzenia odżywiania - gdy jedzenie staje się problemem

Odchudzanie bez diety? Sprawdź, jak to zrobić

Wspomagacze metabolizmu - składniki, które rozpędzą przemianę materii

Najbardziej tuczące letnie produkty - wakacyjna lista grzechów głównych lata

Więcej o: