Diatermia

Metod rozluźniania i łagodzenia bólów mięśniowych jest wiele. Jedna z nich to diatermia, która dzięki wykorzystaniu pola magnetycznego lub elektrycznego zmniejsza odczucie bólu. Zabieg doskonale sprawdza się przy fizykoterapii oraz rehabilitacji.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Urządzenia pozwalające wykonać zabieg generują pole magnetyczne lub elektryczne. Powstałe w ten sposób ciepło rozgrzewa i rozbija tkankę tłuszczowa, która następnie usuwana jest z organizmu. Mimo że diatermia doskonale sprawdza się w walce z nadmiarem kilogramów, wytwarzane przez aparat ciepło łagodzi ból, dzięki czemu może być wykorzystywana w fizykoterapii oraz rehabilitacji.

Jak wygląda zabieg?

Przed uruchomieniem urządzenia osoba wykonująca zabieg umieszcza na ciele pacjenta, w nieznaczne odległości, elektrody i uruchamia aparat. Przed rozpoczęciem zabiegu należy całkowicie odsłonić tą część ciała na którą będzie nagrzewana oraz zdjąć wszelką biżuterię oraz opatrunki czy bandaże. Jest to konieczne ponieważ pozostawienie metalowych przedmiotów na skórze może doprowadzić do poparzenia. Ważne jest także, aby łóżko, na którym leży pacjent w czasie zabiegu również nie zawierało metalowych elementów.

Diatermia pozwala przede wszystkim zmniejszyć ból i obniżyć napięcie mięśniowe . Dodatkowo rozgrzewa oraz poprawia ukrwienie i czynność tkanek. Przyspiesza wchłanianie wysięku zapalnego, a także rozszerza naczynia krwionośne. Na wykonanie jednorazowej serii potrzeba od 10 do 30 minut.

Kiedy warto go wykonać

Diatermia doskonale sprawdza się w profilaktyce i łagodzeniu bólów mięśniowych, stawów czy nerwowbólach. Taki sposób ogrzewania partii ciała może być wykorzystywany przy leczeniu m.in.:

- przewlekłego zapalenia nerwów oraz krtani

- entezopatii,

- przewlekłego nieżytu oskrzeli,

- stanu po przebytym zapaleniu płuc ,

- dychawicy oskrzelowej

- przewlekłego zapalenia migdałków, ucha

- przewlekłego zapalenie miedniczek nerkowych

- zaburzeniu czynności dokrewnej jajników - odmrożeniu

Kiedy jest niebezpieczny

Mimo że zabieg jest bezpieczny i bezbolesny to nie powinien być wykonywany u pacjentów z uszkodzeniem mózgu, padaczką, rozrusznikami serca, metalowymi implantami oraz skłonnościami do krwawień z przewodu pokarmowego i oddechowego (np. przy wrzodach żołądka i dwunastnicy). Odradza się go również kobietom w ciąży, w czasie miesiączki, chorującym na gruźlicę po leczeniu onkologicznym oraz jonizującym.

Czytaj także:

Intralipoterapia, czyli redukcja tkanki tłuszczowej

Lipofilling

Jonoforeza

Skrofuloza

Spastyczność mięśni

Więcej o: