Porażenie mózgowe

Porażenie mózgowe to rodzaj zaburzenia obejmującego przede wszystkim układ ruchu. Schorzenie najczęściej występuje u małych dzieci i rozwija się między 26 a 34 miesiącem ciąży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Za porażenie mózgowe najczęściej odpowiedzialne jest trwałe, niepostępujące uszkodzenie mózgu. Może do niego dość jeszcze w czasie życia płodowego dziecka lub przy porodzie. Na wystąpienie choroby bardziej narażone są dzieci, które urodziły się dużo wcześniej od przewidywanego terminu, mają bardzo niską wagę lub te, których matki w czasie ciąży nie odżywiały się prawidłowo. Ryzyko zachorowania wrasta wraz z zakażeniem bakteryjnym, wirusowym lub ciężką żółtaczką. Nie bez znaczenia może być także niezgodność grup krwi matki i dziecka.

Objawy

Pierwsze objawy porażenia pojawiają się zazwyczaj w okolicach 18 miesiąca życia. Chorujące dzieci wolniej się rozwijają, mają problemy z siadaniem, raczkowaniem oraz z chodzeniem. U niektórych pojawiają się zmiany neurologiczne , które znacznie opóźniają rozwój umysłowy dziecka. W raz z rozwojem choroby mogą wystąpić problemy z poruszaniem i ruchy mimowolne. Bardzo często dużo później niż rówieśnicy, i nie bez trudu, zaczynają mówić, mają trudności z przełykaniem pokarmów. Jedną z najpoważniejszych i najbardziej uporczywych dolegliwości jest tzw. spastyczność mięśni. Uszkodzenie mózgu zakłóca prawidłowy przepływ impulsów. Zaburzenie tego procesu prowadzi do nadmiernego napięcia mięśniowego, co niemal całkowicie uniemożliwia poruszanie. Czasem wywołuje ataki epilepsji .

Diagnoza

Pierwsze niepokojące objawy zazwyczaj zauważają sami rodzice i to dzięki ich szybkiej reakcji, choroba diagnozowana jest bardzo wcześnie. Rozpoznanie najczęściej opiera się o wywiad, badania fizykalne oraz obrazowe, pozwalające dokonać oceny wywołanych przez chorobę zmian. Dopiero na ich podstawie określa się sposób i formę leczenia.

Leczenie

Podstawą leczenia porażenia mózgowego jest rehabilitacji oraz terapia ze zwierzętami (głównie z psami lub końmi). Pomagają one nie tylko przełamać lęki czy złagodzić stres . Kontakt ze zwierzętami stymuluje umysł dziecka, przyśpiesza naukę mówienia i wzmacnia pracę mięśni. Czasem u tych dzieci, u których zmiany w obrębie układu ruchu są zbyt duże stosuje się leczenie operacyjne.

Farmakologia wykorzystywana jest przede wszystkim u dzieci, które cierpią z powodu epilepsji. Podawane im leki mają na celu łagodzenie i zmniejszenie liczby ataków. Każdy pacjent musi być pod stałą opieką nie tylko lekarza pediatry, ale i okulisty oraz logopedy .

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Moje dziecko ma autyzm

Świat osób z Zespołem Aspergera

Fakomatozy

Stwardnienie rozsiane to nie wyrok - walcz o siebie!

Badanie odruchów fizjologicznych, czyli po co neurolog uderza nas młoteczkiem

Więcej o: