Dziecięce porażenie mózgowe

Mózgowe porażenie dziecięce, nazywane tez chorobą Little'a to zespół dolegliwości i zaburzeń obejmujących przede wszystkim układ ruchu. W większości przypadków za wystąpienie schorzenia odpowiedzialne jest uszkodzenie mózgu we wczesnym etapie rozwoju. Porażenie diagnozowane jest u dwójki dzieci, na każde tysiąc urodzeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Do zmian w mózgu, którym przypisywane jest wystąpienie choroby, dochodzi najczęściej między 26 a 34 tygodniem ciąży. Choroba najczęściej diagnozowana jest u wcześniaków oraz dzieci, u których jeszcze w czasie życia płodowego doszło do niedotlenienia lub zakażenia.

W zależności od miejsca, w którym doszło do uszkodzenia wyróżnia się cztery rodzaje porażenia mózgowego:

- piramidowe (spastyczne) - do porażenia dochodzi w obrębie układu piramidowego, czyli jednego z elementów układu nerwowego, odpowiada on przede wszystkim za pracę mięśni twarzoczaski, szyi, mięśnia czworobocznego oraz pozostałych mięśni w organizmie

- pozapiramidowe (atetoza) - to tzw. układ podkorowy, który w raz z układem piramidowym odpowiada za wykonywanie czynności ruchowych organizmu

- móżdżkowe - zmiany zlokalizowane są w okolicach móżdżku, czyli tej części mózgu, która odpowiada za koordynację ruchową i utrzymanie równowagi ciała

- mieszane

Objawy

Porażenie mózgowe charakteryzuje się przede wszystkim zaburzeniami w obrębie układu ruchu. U pacjentów najczęściej występuje niedowład, porażenie lub ruchy mimowolne. Zdarza się, że schorzenie idzie w parze z zaburzeniem rozwoju umysłowego. Niejednokrotnie chore dzieci mają kłopoty z mówieniem, niektóre cierpią również na epilepsję .

Diagnoza

U większości pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym prawidłową diagnozę udaje się postawić przed ukończeniem drugiego roku życia. Pierwszy etap rozpoznania to wywiad z rodzicami, obserwacja zachowania oraz koordynacji ruchowej dziecka. Następnie wykonuje się badania obrazowe pozwalające ocenić gdzie oraz jakie zmiany zaszły w mózgu dziecka. Rozpoznanie ułatwia badanie tomografem komputerowym lub rezonans magnetyczny.

Leczenie

Podstawą leczenia dziecięcego porażenia mózgowego jest rehabilitacji oraz terapia ze zwierzętami (głównie z psami lub końmi). Pomagają one nie tylko przełamać lęki czy złagodzić stres. Kontakt ze zwierzętami stymuluje umysł dziecka, przyśpiesza naukę mówienia i wzmacnia pracę mięśni. U dzieci, u których zmiany w obrębie układu ruchu są zbyt duże sięga się po leczenie operacyjne. Zmniejszyć napięcie w mięśniach mogą także niektóre leki np. benzodiazepiny czy botoks, wstrzykiwany w niewielkich ilościach. Po farmakologię sięga się u dzieci z epilepsją. Podawane leki mają za zadanie łagodzić i zmniejszyć liczbę ataków. Każde dziecko musi być pod stałą opieką nie tylko lekarza pediatry, ale także okulisty oraz logopedy .

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Autyzm, czyli świat pod szklanym kloszem

Fenyloketonuria

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a

Stwardnienie rozsiane: problem ludzi młodych

Ortopeda

Więcej o: