Schorzenie kretynizmu jest rodzajem niedorozwoju umysłowego spowodowanego pierwotną niedoczynnością tarczycy. Jej zaburzone funkcjonowanie najczęściej ma związek ze zbyt niskim stężeniem jodu w organizmie. Zmiany wywołane przez schorzenie są nieodwracalne.
Najbardziej charakterystycznym objawem kretynizmu jest zahamowanie rozwoju fizycznego, psychicznego oraz płciowego. Bardzo często osoby chorujące na tę odmianę niedoczynności tarczycy wyróżniają się bardzo niskim wzrostem. Schorzeniu towarzyszy również apatia i ciągłe osłabienie. Nawet niewielka aktywność fizyczna szybko wywołuje u nich uczucie zmęczenia. Mimo że nie mają dużego apetytu bardzo szybko przybierają na wadze. Włosy i paznokcie chorych stają się bardzo delikatne i łamliwe.
Całkowity brak wydzielanych przez tarczycę hormonów obok niedorozwoju fizycznego i psychicznego, zaburza funkcje oraz popęd seksualny.
Niejednokrotnie przyczyną wystąpienia kretynizmu jest niewłaściwe leczenie niedoczynności tarczycy. Zdarza się, że nieprawidłowo prowadzone dodatkowo uszkadza u nienarodzonego jeszcze dziecka kościec oraz układ nerwowy .
Najbardziej zagrożone kretynizmem są dzieci, które przyszły na świat znacznie wcześniej od planowanego rozwiązania. Aby uniknąć wystąpienia choroby, w pierwszych tygodniach życia profilaktycznie wykonuje się badania krwi z oznaczeniem hormonów tarczycy , przede wszystkim
">TSH. W grupie ryzyka są także dzieci, których matki mają wole endemiczne.
W leczeniu kretynizmu , podobnie jak przy wszystkich zaburzeniach pracy tarczycy , wykorzystuje się preparaty na bazie jodu oraz zawierające syntetyczne hormony. Powodzenie leczenia uzależnione jest od czasu jaki upłynął od wystąpienia objawów, do postawienia prawidłowej diagnozy.
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza
Jod: przereklamowany, niezbędny, a może szkodliwy? Mikroelement, o którym wciąż głośno