Witania ospała (Withania somnifera)

Dołącz do nas na Facebooku!

Aktywne składniki

Witania ospała wykorzystywana jest głównie w medycynie niekonwencjonalnej, dlatego zdania co, do wartości i skuteczności zawartych w niej substancji są sprzeczne.

Opis

Witania ospała to nie duży krzew, którego wysokość nie przekracza 150 cm. Charakteryzuje się żółtymi lub jasnozielonymi kwiatami. Owoce są czerwone lub czerwono-pomarańczowe i swoim kształtem przypominają jagody .

Dostępne formy

Najczęściej wchodzi w skład leków np. na reumatyzm oraz ziołowych suplementów diety.

Występowanie

Roślinę można spotkać we wschodniej Afryce, Iranie, Iraku, Afganistanie, Izraelu, Etiopii oraz Indiach, gdzie jest hodowana.

Zastosowanie

Preparaty, w których skład wchodzi witania ospała pomagają łagodzić dolegliwości wywołane chorobą reumatyczną. Hamują procesy starzenia, poprawiają pamięć. Dodatkowo witania pomaga leczyć impotencję oraz wzmacnia funkcjonowanie całego organizmu tj. przede wszystkim wątroby oraz nerek .

Ważne informacje

Leki zawierające zioło nie powinny być stosowane z lekami nasennymi.

Przeciwwskazania

Leki zawierające witanię ospałą nie są wskazane kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Preparaty wzbogacone o wyciąg z rośliny nie powinny być stosowane przez osoby cierpiące na nadczynność tarczycy , ponieważ dodatkowo zwiększają one wydzielanie wytwarzanych przez tarczycę hormonów.

Czytaj także:

Suplementy diety i zioła? Mogą osłabiać działanie leków i antykoncepcji

Cała prawda o błonniku pokarmowym

Żurawina (Oxycoccus)

Mięta pieprzowa (Mentha piperita)

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

Więcej o: