Kolcowój pospolity (Lycium barbarum L.)

Kolcowój pospolity to bliski krewniak kolcowuju chińskiego znanego jako jagody goji. Jest to gatunek rośliny, która należy do rodziny roślin psiankowatych. Pochodzi z Chin. Jakie ma właściwości?

Dołącz do nas na Facebooku!

Kolcowój pospolity - aktywne składniki

Źródłem aktywnych składników są przede wszystkim owoce, które zawierają aminokwasy, polisacharydy, karotenoidy oraz olejek eteryczny z seskwiterpeny. Dodatkowo roślina zawiera kwasy omega 6 oraz kwas linolowy. W nasionach występują m.in. triterpeny i steroidy triterpenowe. Kora zawiera poliaminy oraz peptydy. Liście zaś obfitują w steroidy.

Kolcowój pospolity - opis

Kolcowój pospolity to krzew, jego wysokość nie przekracza zazwyczaj 3 metrów. Gałązki są łuskowate, zwisające i pokryte kolcami. Liście mają nie więcej niż 6 cm długości, są szarozielone, ostre, stępione na końcach, grube oraz szorstkie. Kwiaty mają charakterystyczny purpurowo-fioletowy kolor. Owoce najczęściej są czerwone i przypominają kształtem jagody.

Kolcowój pospolity - dostępne formy

Owoce dostępne są w formie suszonej.

Kolcowój pospolity - występowanie

Roślina pochodzi z Chin, ale rozprzestrzeniła się i dziś można ją spotkać niemal w każdym zakątku świata. W Polsce jest hodowana w charakterze rośliny ozdobnej.

Kolcowój pospolity - zastosowanie

Zdaniem niektórych specjalistów owoce kolcowoju pospolitego leczą nadciśnienie oraz znacznie obniżają poziom cukru we krwi. Sporządzona z nich herbata łagodzi wszelkie problemy trawienne. Dodatkowo pomagają oczyścić organizm z toksyn.

Kolcowój pospolity - ważne informacje

Roślina przez długi czas była uznawana za trującą. Problemy zdrowotne pojawiają się jednak, tylko po zjedzeniu niedojrzałych owoców. Do jedzenia nadają się tylko, te owoce które same spadły na ziemię lub znalazły się na niej po potrząśnięciu krzewem. Dlatego też nie wolno ich zrywać.

Kolcowój pospolity - przeciwwskazanie

Zbyt duża ilość zjedzonych owoców może zaburzyć krzepliwość krwi.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Borówka czernica (Vaccinium myrtillus)

Dzika róża (Rosa canina)

Pluskawica groniasta (Cimicifuga racemosa)

Różeniec górski (Rhodiola rosea L.)

Suplementy diety i zioła? Mogą osłabiać działanie leków i antykoncepcji

Więcej o: