Rak jelita? Mnie to nie dotyczy

Każdego roku rak jelita grubego diagnozowany jest u ponad 15 tys. Polaków. Mimo że stanowi drugi najczęściej diagnozowany typ raka, wiedza na temat profilaktyki, leczenia, ale także niezbędnego wsparcia dla osób chorych nadal jest niewystarczająca. O poprawę losu pacjentów oraz zwiększenie wiedzy o raku jelita grubego walczy Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO realizując akcję edukacyjno - społeczną ?Domownicy - mój dom, moja siła?.

Dołącz do nas na Facebooku!

Celem rozpoczętej w marcu br. akcji "Domownicy - mój dom, moja siła" jest zwrócenie szczególnej uwagi na jakość życia i konieczność zapewnienia odpowiedniego wsparcia chorym na raka jelita grubego. Dla chorych na nowotwory dom to bardzo ważne środowisko terapeutyczne, które pozwala podtrzymywać nadzieję i wiarę w sens leczenia, daje poczucie przynależności, więzi i bezpieczeństwa.

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO rozpoczęło swoją działalność w 1987roku w Poznaniu. Stowarzyszenie ma dwadzieścia oddziałów regionalnych i kilka klubów zrzeszających chorych na raka jelita grubego w całej Polsce. Organizacja jest stowarzyszona w Europejskim (EOA) oraz Światowym Stowarzyszeniu Stomijnym (IOA).

Stowarzyszenie obok akcji zwiększających świadomość i wiedzę o raku jelita grubego organizuje warsztaty edukacyjne oraz organizuje spotkania chorych niemal z całego świata. Dzięki zaangażowaniu Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO w całym kraju powstają nowe placówki, w których każdy pacjent ma dostęp nie tylko do specjalistów, ale i odpowiedniego leczenia. Organizacja pomaga w zdobyciu leków oraz zapewnia opiekę psychologiczną wszystkim swoim podopiecznym.

Coś więcej niż obraz

Aby zwrócić uwagę na to, jak ważne jest wsparcie ze strony najbliższych stowarzyszenie zorganizowało specjalny konkurs fotograficzny. Zadaniem uczestników jest zobrazowanie roli i znaczenia domu oraz rodziny w życiu chorych na raka. Po zakończeniu konkursu nagrodzone i wyróżnione przez jury prace zostaną zebrane w specjalny album "Domownicy. Mój dom - moja siła", który zostanie wydany oraz przekazany jako upominek od Stowarzyszenia POL-ILKO zwycięzcom konkursu, członkom jury oraz wybranym przedstawicielom mediów. Zakończeniu konkursu towarzyszyć będą także wystawy nagrodzonych prac zorganizowane podczas Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego w marcu 2013 roku.

Najgroźniejszy rak?

Rak jelita grubego to jeden z częściej występujących nowotworów złośliwych. Choroba bardzo często rozwija się bezobjawowo i nie wywołuje żadnych dolegliwości. Mimo że, w Polsce jest drugim najczęściej diagnozowanym rakiem, ogromna część z nas zapomina lub bagatelizuje kontrolne badanie jelita, a tylko profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie i wyleczenie. Choroba w równym stopniu atakuje mężczyzn, jak i kobiety. I choć rak jelita grubego zazwyczaj pojawia się u osób starszych, na skutek wad genetycznych polipy , które niejednokrotnie stanowią zapowiedź raka, rozwija się już u nastolatków.

W Polsce od 12 lat kolonoskopia (badanie pozwalające wcześnie wykryć zmiany chorobowe) wchodzi w skład badań przesiewowych. Powinno się je wykonywać raz na 10 lat i choć nie należy do najprzyjemniejszych i najtańszych badań to stanowi jedną ze skuteczniejszych metod diagnostycznych raka jelita grubego.

Czytaj także:

Badania jelit

IBS - zespół jelita drażliwego

Zespół złego wchłaniania

Celiakia to nie wyrok

Zapalenie jelit

Więcej o: