Choroba itai - itai

Zatrucie metalami ciężkimi, w szczególności kadmem, może być bardzo niebezpieczne. Choroba itai - itai wywołana zbyt wysokim stężeniem tego pierwiastka może prowadzić nawet do zgonu.

Nazwa jak i sama choroba ma związek z prowincją Toyama, w Japonii. W wyniku działalności górniczej przez lata do atmosfery przenikał kadm, jeden z najbardziej toksycznych metali ciężkich. Odpady przemysłowe trafiały do ścieków, którymi miejscowa ludność użyźniała ziemię wykorzystywaną do uprawy ryżu. Przypadek największego w historii zatrucia kadmem został opisy w połowie lat 60-tych minionego wieku.

Objawy

Dopuszczalna dawka kadmu, która trafia do organizmu z powietrza lub z pożywienia nie powinna przekroczyć 50 mikrogramów. Niestety norma ta, z powodu rozwoju przemysłu wielokrotnie jest przekraczana. Zbyt wysokie stężenie kadmu jest bardzo niebezpieczne, a zatruciu pierwiastkiem towarzyszy:

- ubytek niezbędnych związków mineralnych z kości, co prowadzi do ich zniekształcenia

- duża łamliwość kości

- kaczy chód

- silny ból w okolicy lędźwiowej, bóle mięśniowe (nazwę itai - itai choroba zawdzięcza japońskiemu określeniu bardzo silnego bólu, który odczuwali zatruci kadmem)

- ciężkie uszkodzenie nerek

Schorzenie częściej dotyka kobiety, które już rodziły (więcej niż jedno dziecko) i ukończyły 50 rok życia. Długoletnie przebywanie w środowisku skażonym kadmem prowadzi do uszkodzenia wątroby oraz anemii. Następnie zmiany chorobowe obejmują układ krążenia .

Leczenie

W przypadku doustnego zatrucia kadmem choremu dokucza ból głowy, duszność i ucisk w klatce piersiowej, zapalenie spojówek oraz ból gardła . W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się badanie moczu , a obecność w nim białka potwierdza zatrucie.

Łagodzenie zatrucia w tym przypadku ogranicza się do podawania choremu mleka z białkiem oraz środków przeczyszczających. Konieczne jest leczenie zmian jakie pierwiastek wywołał w wątrobie i nerkach. U osób wystawionych na długotrwałe działanie pierwiastka, zwykle zmiany w organizmie są zbyt poważne, a wyleczenie nie jest możliwe. Jedyną formą leczenia jest próba łagodzenia bólu, a przede wszystkim chory powinien wyprowadzić się z zanieczyszczonego środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: