Pierwsze problemy z erekcją dotykają już nastolatków. W młodszym wieku przyczyny ich występowania najczęściej leżą w psychice, a nie w sprawności seksualnej ciała. Stres i intensywny tryb życia, przemęczenie i stosowanie używek, również mają negatywny wpływ na życie seksualne i mogą powodować przejściowe problemy z potencją. Ważne jednak, żeby w każdym wieku i niezależnie od przyczyny, umieć poszukać dla siebie odpowiedniej pomocy.
- Zdrowie seksualne to integracja biologicznych, emocjonalnych, intelektualnych i społecznych aspektów życia seksualnego, koniecznych do pozytywnego rozwoju osobowości, komunikacji i miłości - podkreślał prof. Zbigniew Izdebski na spotkaniu organizowanym przez firmę Walmark. Bez zdrowia seksualnego, podobnie jak np. bez zdrowia psychicznego, nie można mówić o dobrym zdrowiu w ogóle.
Zaburzenie erekcji, zwane ED (Erectile Dysfunction), definiowane jest jako stała niezdolność do osiągnięcia i utrzymania wzwodu prącia, pozwalającego na odbycie stosunku seksualnego. Wzwód jest dynamicznym procesem naczyniowym, który obejmuje zwiększenie dopływu krwi tętniczej do członka, wypełnienie go krwią i zmniejszenie odpływu żylnego z członka. Zwiększony napływ krwi powoduje rozkurczenie mięśni. Za główny mediator wzwodu prącia uznaje się tlenek azotu (NO). Według WHO częstość występowania ED w grupie wiekowej mężczyzn 40-70 lat, w populacji światowej ocenia się na około 50%.
Z badań przeprowadzonych na 1154 mężczyznach przez prof. Zbigniewa Izdebskiego wynika, że problemy z erekcją dotyczą w dużym stopniu również mężczyzn młodych. Występowanie takich zaburzeń u osób starszych jest zjawiskiem fizjologicznym. Wraz ze wzrostem długości życia problem udanego i satysfakcjonującego życia seksualnego po 50-tym roku życia będzie dla seksuologów i lekarzy nie lada wyzwaniem.
Zaburzenia erekcji mają nie tylko wpływ na niższe zadowolenie badanych z relacji z partnerką, niższą samoocenę i zadowolenie z życia seksualnego, ale także na zachowania seksualne. Panowie, którzy boja się, że nie są w stanie utrzymać lub osiągnąć wzwodu, częściej niż ci, którzy takich problemów nie mają, poszukują innych rozwiązań, nowych doświadczeń. Usiłują się "sprawdzić" w innych okolicznościach. Nie można również wykluczyć, że większa ilość partnerek i próbowanie różnych zachowań seksualnych nie jest skutkiem, ale przyczyną problemu. Z badań wyraźnie wynika, że mężczyźni u których dochodzi do zaburzeń wzwodu, częściej niż inni wybierają niektóre zachowania. Polak, który nie ma problemów związanych z erekcją, w ciągu swojego życia ma statystycznie 5-6 partnerek seksualnych. U panów z zaburzeniami wzwodu ta liczba wzrasta do 10. Różne są także preferowane formy aktywności seksualnych. Mężczyźni, u których pojawia się problem, niemal dwukrotnie częściej przyznają się do masturbacji. Poniżej dane dotyczące preferowanych zachowań seksualnych mężczyzn (do 29 r.ż.) mających problemy seksualne:
Prof. Izdebski przestrzega przed zamiataniem problemów pod dywan i przekonaniem, że partner, który ma problemy z potencją nie będzie nas zdradzał. - Być może nie będzie mógł, ale to nie znaczy, że nie będzie próbował - podsumowuje. Problemy z erekcją, powinny stać się przedmiotem zainteresowania lekarzy, i to lekarzy różnych specjalności. Jakość życia seksualnego ma wpływ na nasze życie i jest dziedziną, którą sami powinniśmy kształtować, na którą mamy spory wpływ. Każdy, kto cierpi na zaburzenia wzwodu powinien mieć świadomość, że jakość życia seksualnego można poprawić. Jak wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego, 60% badanych u których wystąpił problem nie zrobiło nic, żeby poprawić sytuację, a według 71% problem nie był na tyle poważny, żeby udać się do specjalisty. 92% Polaków między 15. a 49. rokiem życia w ogóle unika kontaktu z lekarzami lub innymi specjalistami (np. psychologiem, seksuologiem).