Seks z obowiązku - domena kobiet?

Coraz więcej pań traktuje seks bardziej jako obowiązek niż przyjemność - tak wynika z corocznego badania WomenTALK wykonanego na zlecenie HealthyWomen. Badacze wzięli pod lupę kobiece zapatrywania na seksualność. Co się okazało?

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do nas na Facebooku!

W badaniu kobiecej seksualności wzięło udział ponad 1000 pań powyżej 18. roku życia. Czego się dowiedzieliśmy? Ponad połowa badanych zadeklarowała, że uprawianie seksu kilka razy w tygodniu uważa za dobre dla zdrowia. Deklaracje jednak swoją drogą, a praktyka swoją. Okazało się, że tylko 30 proc. pań mogło się pochwalić taką częstotliwością stosunków. Ponad 60 proc. badanych przyznało, że współżyje raz w tygodniu lub rzadziej.

Na zdrowie!

Aktywne życie seksualne ma bardzo duży wpływ na ogólne zdrowie - tak uważa 4 na 10 pań. Wtórują im specjaliści. "Poza zacieśnieniem więzi między partnerami, aktywne życie seksualne może zmniejszyć odczuwany stres, wzmocnić mięśnie dna miednicy, poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego oraz pomóc spalić zbędne kalorie" - mówi Elizabeth Battaglino Cahil, dyrektor wykonawczy HealthyWoman.

Większość kobiet, bo ponad 60 proc. uważa, że najważniejszym aspektem seksu jest pogłębienie więzi z partnerem. W wielu przypadkach okazuje się to jednak tylko pobożnym życzeniem. Tylko trochę ponad 40 proc. przyznaje, że pożycie rzeczywiście spełnia taką funkcję w ich związku. Co w takim razie kieruje resztę pań do sypialni? Obowiązek, powinność - to mało romantyczna odpowiedź, nierzadko jednak najbardziej adekwatna.

Seks: obowiązek czy przyjemność

"Coraz częściej obserwujemy, że kobiety uprawiają seks ze względu na ciążące na nich poczucie obowiązku, a nie dla przyjemności" - mówi w serwisie HealthyWomen.com psychiatra Naomi Greenblatt. Skąd ta tendencja?

Panie, zwłaszcza pracujące matki, narzekają na brak czasu. "Kobiety podkreślają, że doba ma tylko 24 godziny, a seks nie jest jednym z priorytetów" - mówi dr Greenblatt. Często okazuje się, że po wykonaniu rzeczy pilnych i niezbędnych na łóżkowe ekscesy paniom nie zostaje ani czasu, ani chęci. Gdy miejsce fascynacji i motyli w brzuchu zajmują codzienne trudności, musimy się bardziej postarać, aby jedynymi rzeczami, które łącza partnerów nie stał się kredyt w banku i wspólny adres zameldowania. To okazuje się ponad siły wielu z nas.

Eliksir młodości?

Eksperci próbują przekonywać damską część populacji do niezaprzestawania aktywności seksualnych. Przytaczają nawet doniesienia o odmładzającym działaniu seksu. "Kobiety, które współżyją co najmniej 4 razy w tygodniu są oceniane przez innych jako nawet o 10 lat młodsze niż w rzeczywistości" - mówi dr Greenblatt, powołując się na wyniki badań przeprowadzonych przez Royal Edinburgh Hospital. "Co prawda to tworzenie więzi i bliskości powinno być główną motywacją do podejmowania zachowań seksualnych, korzyści dla zdrowia i urody to dodatkowy atut" - dodaje. Drogie panie, przekonuje to was?

Zobacz wideo

Zobacz także:

Zabójcy libido

Stosunek seksualny krok po kroku. Sprawdź przebieg gry

Afrodyzjaki? Masz je pod ręką

W kim się zakochujemy? Poznaj reguły gry!

Jeśli seks, to:
Więcej o: