Jak zmienia się libido w ciągu roku? Najbardziej i najmniej gorące pory u kobiet i mężczyzn

To, w jakiej mierze mamy ochotę na seks, jest zależne od pory roku, a nawet miesiąca - dowodzą badacze. Kalendarz pobudzenia seksualnego różni się też w zależności od płci. Sprawdź, kto przeżywa właśnie erotyczną kulminację?

Kobiety są najbardziej pobudzone seksualnie wiosną, mężczyźni natomiast wczesną jesienią - wynika z badań norweskich naukowców z University of Tromso. Które miesiące są najgorętsze? Kwiecień i maj - w przypadku pań. Panowie osiągają roczny szczyt pobudzenia zaraz po paniach, bo w sierpniu i pozostają jurni całą jesień.

"To trochę zaskakujące. Można by pomyśleć, że przedstawiciele obu płci będą odczuwali wzrost formy seksualnej w tym samym okresie" - komentuje prof. Kral Arne Stokkan w serwisie thelocal.no.

Czas ochłodzenia w sypialni

Wiemy już, kiedy spodziewać się wzrostów temperatury w sypialni. Kiedy natomiast w cyklu rocznym przychodzi czas na ochłodzenie seksualnych relacji? Popęd spada wraz z temperaturą za oknem. Miesiącem największego spadku pobudzenia jest grudzień. Poza okresem pomiędzy Bożym Narodzeniem a Sylwestrem - wtedy nabieramy większej ochoty na igraszki. To właśnie wtedy poczynamy tez najwięcej dzieci - wynika z badań przeprowadzonych przez University of Texas.

Czytaj więcej na ten temat: Uwaga - szczyt prokreacji

Skąd się biorą seksualne wzloty i upadki?

Badacze zaobserwowali, że kobiece libido jest zależne od ilości światła i słońca. Światło lub jego brak wpływa na nasz poziom hormonów, które w znaczącej mierze wpływają na popęd. "Jest to także związane z wydzielaniem dopaminy, neuroprzekaźnika, który stymuluje ośrodki przyjemności w mózgu" - mówi Kral Arne Stokkan.

Poziom dopaminy obniża się, gdy za oknem panuje ciągły mrok. Gdy zależy ci na tym, aby w zimowych miesiącach nie zapaść w seksualny sen, jak najczęściej przebywaj na świeżym powietrzu w dzień. Wiosną i latem masz ułatwione zadanie - w tych porach natężenie docierającego do nas światła jest od 2 do 100 razy większe niż zimą. Norwescy naukowcy twierdzą, że wpływ światła lub jego niedoboru na libido jest wyraźniejszy w przypadku kobiet. Ona ciągle odmawia? Wyślij ją na spacer. Tylko koniecznie za dnia. Czy to naprawdę takie proste? Niestety nie.

Stabilna męska seksualność i zmienna seksualność pań

Podczas gdy mężczyźni cały czas produkują testosteron, stężenie kobiecych hormonów związanych z popędem seksualnym może ulegać ciągłym zmianom - czytamy w thelocal.no.

Według Bente Traen, seksuologa z University of Tromso, męska seksualność jest bardziej stabilna niż seksualność kobiet. Na tę damską w znacznej mierze wpływa cykl menstruacyjny czy okoliczności zewnętrzne. Kobieta podlega w końcu nie tylko cyklowi rocznemu, ale także miesięcznemu. A ten jest w dodatku jest podatny na pewne, większe lub mniejsze, wahania. Na kobiece libido w większym stopniu niż w przypadku mężczyzn wpływa także wszystko to, co dzieje się aktualnie w jej życiu: zmartwienia, problemy, zagwozdki.

Zobacz wideo

Zobacz także:

Zabójcy libido

Stosunek seksualny krok po kroku

7 powodów, żeby się kochać

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: