Mięśnie Kegla - one też potrzebują treningu!

Większość z nas mięśnie Kegla kojarzy przede wszystkim z kobiecymi narządami rozrodczymi i lepszymi doznaniami w czasie seksu. I to wszystko prawda. Jednak te szczególne mięśnie występują także u panów, i podobnie jak u pań poprawiają jakość życia erotycznego. Ale nie tylko. Dlaczego są takie ważne i jak należy o nie dbać?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Mięśnie Kegla, czyli mięsień łonowo-guziczny (swoją "ładniejszą" nazwę zawdzięczają nazwisku Arnolda Kegla, amerykańskiego ginekologa, który dowiódł konieczność ich wzmacniania oraz opracował metodę ich treningu). Mięśnie Kegla są ściśle połączone z mięśniami odbytu i ciągną się do gruczołu krokowego u panów i pochwy u pań oraz do kości guziczej, środka krocza i kanału odbytnicy .

Zapewnienie im odpowiedniego treningu pozwoli nie tylko wzmocnić mięśnie dna miednicy, co u kobiet ma szczególne znaczenie (m.in. chroni przez tzw. wypadnięciem macicy , łagodzi dolegliwości okołoporodowe oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia kłopotów z nietrzymaniem moczu). Panom pozwala czerpać więcej przyjemności z seksu, ale i, w pewnym stopniu, chronić przed rakiem prostaty.

Gdzie ich szukać i skąd wiadomo, że "działają"?

Ich namierzenie, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jest niezwykle proste. W czasie wizyty w toalecie wystarczy na chwilę "zatrzymać" strumień oddawanego moczu . Mięśnie, które blokują jego "przepływ" to właśnie mięśnie Kegla.

Niestety, ich siła wraz z wiekiem oraz znacznym spadkiem aktywności fizycznej zmniejsza się. Osłabienie może przełożyć się na kłopoty z pęcherzem moczowym, jelitami oraz macicą. Słabe mięśnie czasem prowadzą do jej wypadnięcia oraz znacznie zwiększają dolegliwości bólowe towarzyszące porodowi. Dlatego ich trening zalecany jest m.in. kobietom w ciąży .

Ćwiczenie czyni mistrza

Mięśnie Kegla można ćwiczyć niemal w każdym miejscu i chwili (np. siedząc przy biurku). Istota ćwiczeń opracowanych przez Arnolda Kegla polega na zaciskaniu mięśni pochwy oraz odbytu na maksymalnie 10 sekund. Pojedyncza sesja powinna składać się z pięciu powtórzeń. Im mocniejsze się stają liczba powtórzeń w czasie jednego "treningu" rośnie pięciokrotnie. Znaczna różnica pojawia się po upływie 4-6 tygodni.

Panie, które wolą ćwiczyć w domowym zaciszu i w bardziej komfortowych warunkach mogą skorzystać z tzw. ciężarków dopochwowych czy specjalnych kulek. Taka forma terapii doskonale sprawdza się u pań mających problem z nietrzymaniem moczu .

Ten rodzaj ćwiczeń jest bardzo bezpieczny i w tym przypadku nie ma mowy o żadnym przetrenowaniu. Im częściej dbamy o ich sprawność, tym lepiej.

Po co ci to?

Obok problemów z układem moczowym regularne ćwiczenie mięśni Kegla znacząco przekłada się na jakość życia seksualnego. Stosunek jest nie tylko dłuższy, ale dużo bardziej intensywny. Moce mięśnie pozwalają osiągnąć tzw. orgazm wielokrotny.

U mężczyzn mają znaczenie przy profilaktyce raka prostaty . Niektóre badania dowodzą skuteczności ćwiczeń mięśni Kegla w przypadku przedwczesnego wytrysku. Jednak opinie lekarzy w kwestii właściwości terapeutycznych ćwiczeń mięśni Kegla, są podzielone.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Seksualne wspomaganie - jak dietą zwiększać libido

To nie miłość? To genetyka?

Co trzeci Polak szuka kochanka w internecie?

Łechtaczka - klucz do kobiecego orgazmu

Orgazm wielokrotny? Czy to w ogóle możliwe?

Więcej o: