Płaskostopie

Płaskostopie to rodzaj zniekształcenia stopy. Pod jego wpływem staje się ona niemal całkowicie płaska i całą powierzchnią dotyka podłoża. W większości przypadków schorzenie jest konsekwencją nadmiernego obciążania stopy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Jeśli więzadła są zbyt słabe albo ciężar jakiemu muszą się przeciwstawiać - zbyt duży, stopa zaczyna się deformować. Zamiast w trzech punktach: na pięcie oraz na pierwszej i ostatniej kości śródstopia zaczyna stykać się z podłożem na większej powierzchni: rozpłaszcza się. Gdy obniża się podłużne wysklepienie stopy i zaczynamy dotykać podłoża całą podeszwą, mówimy o płaskostopiu podłużnym. Jeśli poszerza się przód stopy - z poprzecznym.

Objawy

- bóle stóp i łydek nasilające się w miarę chodzenia

- obrzęk i bolesność po przyśrodkowej stronie kostki

- odciski na podeszwach stóp

- nierówne ścieranie podeszew butów, szybsze od strony palucha

Rozpoznanie

Wystarcza badanie przedmiotowe, zdjęcia RTG mogą być pomocne w określeniu stopnia zaawansowania zmian kostnych.

Leczenie

Zachowawczo poprzez noszenie wkładek ortopedycznych podpierających sklepienie stopy, ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp, np. unoszenie palcami stóp woreczka z siemieniem, chodzenie na palcach naprzemiennie z chodzeniem na piętach. W zaawansowanych przypadkach konieczne może być leczenie operacyjne przywracające właściwy kształt stopy poprzez korekcję kości i usztywnienie więzadeł.

Profilaktyka

Chodzenie na bosaka po nierównym podłożu, wygodne obuwie z szerokim noskiem nie krępującym palców; u kobiet na szerokim i niezbyt wysokim (4-5 cm) obcasie.

Czytaj także:

Ostroga piętowa

Ortopeda

Koślawość kolan

Gonartroza, czyli zwyrodnienie kolana

Chromanie przestankowe

Więcej o: