Flebologia jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny, a zarazem coraz bardziej popularną. Flebolog bowiem zajmuje się leczeniem popularnego schorzenia: przewlekłej niewydolności żylnej i problemów z pogranicza medycyny oraz kosmetyki, w tym pajączków, obrzęków nóg, a także żylaków i owrzodzeń. Pomaga też i w stanach ocenianych jako bardziej poważne, czyli nie dość, że obniżających jakość życia, to w przypadku ich zlekceważenia, mu zagrażających (np. zakrzepica, zapalenie żył).
Flebolog to lekarz specjalizujący się wyłącznie w diagnostyce i leczeniu chorób żył. Pomoże w likwidacji żylaków, uporczywych pajączków i poszerzonych żył, a także trudno gojących się ran podudzi, czyli owrzodzeń. Nasi pacjenci znajdują u nas także pomoc w przypadku pojawienia się zapalenia żył lub przy zakrzepicach.
Badania, które najczęściej przeprowadza specjalista flebolog to przede wszystkim usg metodą Dopplera, które pozwala precyzyjnie ocenić zmiany w naczyniach żylnych, ich stopień i możliwość leczenia. Czasem dodatkowo, jeśli ośrodek dysponuje odpowiednim sprzętem, zaleca też fotopletyzmografię, która ocenia także możliwości odprowadzania krwi, związane nie tylko z żyłami, a np. pracą mięśni.
Leczenie flebologiczne jest przede wszystkim zabiegowe (laserowe, operacyjne, nastrzykiwania).
Dostęp do flebologa, zwłaszcza w ramach ubezpieczenia, bywa znacznie utrudniony. Chorobami żył niejednokrotnie zajmuje się więc angiolog (specjalista od naczyń krwionośnych i limfatycznych), czasem pacjenci trafiają do kardiologa, szczególnie, gdy i naczynia wieńcowe nie działają sprawnie. Czasem opieka jest wyłącznie internistyczna, a w stanach zaawansowanych (np. zaawansowane żylaki), pacjent trafia do chirurga (najlepiej naczyniowego). Jeśli jednak twoje problemy dotyczą żył, a masz taką możliwość, warto skonsultować się z flebologiem, choćby dlatego, że zdaniem specjalistów wiedza lekarzy ogólnych w zakresie przewlekłych, a nawet ostrych, schorzeń żył, jest w Polsce wciąż niewystarczająca.
Foniatra, diabetolog, angiolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich