Flebolog - kiedy pojawia się problem z naczyniami żylnymi

Flebolog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób żył. Często można go spotkać nie tylko w klasycznej przychodni medycznej, ale i w gabinetach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, jako konsultanta przed zabiegami.

Flebologia jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny, a zarazem coraz bardziej popularną. Flebolog bowiem zajmuje się leczeniem popularnego schorzenia: przewlekłej niewydolności żylnej i problemów z pogranicza medycyny oraz kosmetyki, w tym pajączków, obrzęków nóg, a także żylaków i owrzodzeń. Pomaga też i w stanach ocenianych jako bardziej poważne, czyli nie dość, że obniżających jakość życia, to w przypadku ich zlekceważenia, mu zagrażających (np. zakrzepica, zapalenie żył).

Flebolog to lekarz specjalizujący się wyłącznie w diagnostyce i leczeniu chorób żył. Pomoże w likwidacji żylaków, uporczywych pajączków i poszerzonych żył, a także trudno gojących się ran podudzi, czyli owrzodzeń. Nasi pacjenci znajdują u nas także pomoc w przypadku pojawienia się zapalenia żył lub przy zakrzepicach.

Badania, które najczęściej przeprowadza specjalista flebolog to przede wszystkim usg metodą Dopplera, które pozwala precyzyjnie ocenić zmiany w naczyniach żylnych, ich stopień i możliwość leczenia. Czasem dodatkowo, jeśli ośrodek dysponuje odpowiednim sprzętem, zaleca też fotopletyzmografię, która ocenia także możliwości odprowadzania krwi, związane nie tylko z żyłami, a np. pracą mięśni.

Leczenie flebologiczne jest przede wszystkim zabiegowe (laserowe, operacyjne, nastrzykiwania).

Dostęp do flebologa, zwłaszcza w ramach ubezpieczenia, bywa znacznie utrudniony. Chorobami żył niejednokrotnie zajmuje się więc angiolog (specjalista od naczyń krwionośnych i limfatycznych), czasem pacjenci trafiają do kardiologa, szczególnie, gdy i naczynia wieńcowe nie działają sprawnie. Czasem opieka jest wyłącznie internistyczna, a w stanach zaawansowanych (np. zaawansowane żylaki), pacjent trafia do chirurga (najlepiej naczyniowego). Jeśli jednak twoje problemy dotyczą żył, a masz taką możliwość, warto skonsultować się z flebologiem, choćby dlatego, że zdaniem specjalistów wiedza lekarzy ogólnych w zakresie przewlekłych, a nawet ostrych, schorzeń żył, jest w Polsce wciąż niewystarczająca.

Foniatra, diabetolog, angiolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Zobacz wideo
Więcej o: