Guzki krwawnicze odbytu (hemoroidy)

Hemoroidy nazywane też żylakami odbytu to poszerzone i nabrzmiałe żyły splotu odbytniczego. Ich występowanie najczęściej łączone jest z niewydolnością żylną, która może mieć podłoże genetyczne lub wynikać ze stylu życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Objawy

- świąd i bóle odbytu nasilające się przy oddawaniu stolca

- krwawienie z odbytu, odplamienia do poważnych krwotoków

Przyczyny

Wzrost ciśnienia krwi w żyłach pod błoną śluzową w końcowym odcinku jelita grubego. Sprzyjać temu mogą m. in.: nieodpowiednia dieta ze zbyt małą ilością warzyw i owoców, niedostateczna ilość płynów, mało ruchu, długie pozostawanie w pozycji stojącej lub siedzącej, długotrwałe i częste zaparcia, ciąża , poród, podeszły wiek.

Ryzyko zachorowania

Na objawy związane z hemoroidami cierpi co trzeci człowiek. Częstotliwość choroby rośnie z wiekiem, po 60. roku życia choruje 60 proc. ludzi.

Możliwe powikłania

Obfite krwawienia, wypadnięcie lub uwięźnięcie guzka, zapalenie guzka, szczelina odbytu.

Diagnostyka

Badanie per rectum, rektoskopia.

Pomoc doraźna

Przy pieczeniu czy bólu może pomóc ciepła kąpiel w wannie lub zimny okład (np. torebka z kostkami lodu), nasiadówki z naparu z kory dębu lub rumianku, przyłożenie wilgotnej torebki z herbatą, która dzięki zawartemu w herbacianych liściach kwasowi taninowemu hamuje krwawienie. Zastosować można miejscowo leki w postaci maści i czopków, które dostępne są w aptekach bez recepty, np. Procto-Glyvenol, Hemorectal, Hemorol, Posterisan.

Leczenie

Jeśli hemoroidy są duże, chirurdzy próbują je usunąć. Mogą założyć na obrzmiałe miejsca gumowe podwiązki, "wysuszyć" żyły za pomocą naświetlania promieniowaniem podczerwonym, ultrafioletowym czy też wstrzykując do nich środki lecznicze, mogą również zastosować prąd. Wszystkie te zabiegi są praktycznie bezbolesne (wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym) i nie wymagają leżenia w szpitalu. Przy bardzo zaawansowanej chorobie nie da się uniknąć klasycznej operacji, podczas której zmienione chorobowo żyły są w znieczuleniu ogólnym wycinane.

Profilaktyka

Dieta bogatoresztkowa . Niewskazane jest długotrwałe siedzenie, a kiedy zmusza nas do tego praca, warto przerywać ją co godzina na krótki spacer. Absolutnie przeciwwskazane jest czytanie w ubikacji! Zaleca się natomiast używanie miękkiego papieru toaletowego i podmywanie się po każdym oddaniu stolca. Umiarkowany wysiłek fizyczny zdecydowanie może zmniejszyć dolegliwości.

Czytaj także:

Rektoskopia

Jak leczyć hemoroidy

Szczelina odbytu

Anoskopia

Hemoroidy: przez nie Napoleon przegrał pod Waterloo, ale dziś jest skuteczne leczenie

Więcej o: