¯ylaki macicy

Wiêkszo¶æ kobiet nie zdaje sobie sprawy z ich obecno¶ci. Najczê¶ciej z powodu ¿ylaków macicy cierpi± kobiety w ci±¿y. Nieleczone ¿ylaki macicy mog± wywo³aæ powa¿ne konsekwencje.
Za wyst±pienie ¿ylaków macicy odpowiedzialne s± hormony, przede wszystkim, produkowany w nadmiarze w czasie ci±¿y, progesteron. Przerost macicy sprawia, ¿e uciska ona na miednicê. W konsekwencji na ¶cianach macicy zaczynaj± pojawiaæ siê ¿ylaki . Bardzo czêsto tego typu schorzeniom towarzysz± hemoroidy, ¿ylaki sromu oraz ¿ylaki koñczyn dolnych.

Objawy

Powodów wystêpowania ¿ylaków macicy mo¿e byæ wiele i mog± wyst±piæ nie tylko u kobiet w ci±¿y. W przypadku przysz³ych mam za powstawanie tego typu ¿ylaków odpowiedzialna jest rozrastaj±ca i uciskaj±ca na ¿y³ê g³ówn± doln±, macica. W czasie ci±¿y organizm kobiety wytwarza w du¿ej ilo¶ci progesteron i estrogen. Obecno¶æ tych hormonów sprawia, ¿e ¿y³y w obrêbie miednicy rozszerzaj± siê, a tym samym zwiêkszaj± przep³yw krwi. Zwiêkszona ilo¶æ przep³ywaj±cej krwi oraz rosn±ca i uciskaj±ca na ¿y³ê macica, to najprostsza droga do pojawienia siê ¿ylaków. Zazwyczaj wystêpuj± one u kobiet, które ju¿ maj± dzieci, a odstêp miêdzy kolejnymi ci±¿ami by³ stosunkowo krótki.

¯ylaki macicy nie s± jedynie przykr± dolegliwo¶ci± towarzysz±c± ci±¿y. Mimo ¿e, to w³a¶nie ciê¿arne cierpi± na nie najczê¶ciej, mog± pojawiæ siê niemal w ka¿dym okresie ¿ycia. Powstawaniu ¿ylaków macicy sprzyja m.in. nadwaga, brak ruchu, problemy z zaparciami czêste i d³ugie k±piele w gor±cej wodzie oraz uwarunkowania genetyczne.

¯ylakom macicy najczê¶ciej towarzyszy ból w dolnej czê¶ci brzucha. W przypadku gdy dolegliwo¶æ "rozszerzy³a" siê na srom i odbyt , pojawia siê niewielkie krwawienie.

Diagnoza i leczenie

¯ylaki macicy, przede wszystkim te u kobiet w ci±¿y, czêsto nie daj± ¿adnych objawów. Czê¶æ pañ dowiaduje siê o ich istnieniu po urodzeniu dziecka, ale tylko wtedy, gdy wykonywano cesarskie ciêcie (czasami ich obecno¶æ oznacza rezygnacjê z porodu si³ami natury). W takich sytuacjach ¿ylaki znikaj± same po up³ywie czterech miesiêcy od porodu.

W przypadku kobiet, u których pojawi³y siê dolegliwo¶ci bólowe wykonuje siê badanie USG, które pozwala jednoznacznie okre¶liæ przyczynê bólu oraz ewentualnego krwawienia. Leczenie ¿ylaków macicy najczê¶ciej jest proste i nieinwazyjne. Stosuje siê zewnêtrznie preparaty z wyci±giem z kasztanowca i farmaceutyki obkurczaj±ce naczynia krwiono¶ne oraz dzia³aj±ce przeciwzapalnie.

Je¶li leki nie przynosz± efektu konieczny jest zabieg chirurgiczny. W tego typu operacjach g³ównie wykorzystuje siê laser lub skleroterapiê. Polega ona na wprowadzeniu do zmienionego ¿ylakiem naczynia substancji wywo³uj±cej stan zapalny. Nastêpnie w zaka¿onym miejscu powstaje skrzeplina, która ulega zw³óknieniu i zamyka ¶cianê naczynia. Z braku odpowiedniego ci¶nienia wytworzony przez dane naczynie krwiono¶ne ¿ylak zanika. W przypadku kobiet karmi±cych z wykonaniem zabiegu nale¿y poczekaæ, najlepiej do chwili, gdy kobieta przestanie karmiæ piersi±.

Nieleczone mog± utrudniæ ponowne zaj¶cie w ci±¿ê.

Sporadycznie zdarza siê, ¿e ¿ylaki macicy s± zapowiedzi± du¿o powa¿niejszych problemów zdrowotnych m.in. zmian nowotworowych w macicy lub jajnikach.

Do³±cz do nas na Facebooku!

Czytaj tak¿e:

Zespó³ Hellp