Rak prostaty czy też rak gruczołu krokowego to nowotwór złośliwy, który rozwija się w gruczole wokół cewki moczowej. W Polsce zachorowalność na ten nowotwór zwiększa się z roku na rok. Trudno określić konkretne przyczyny jego powstawania, ale za główne czynniki mające wpływ na jego rozwój uznaje się: obciążenie genetyczne, uwarunkowania hormonalne, podeszły wiek i mutacje genu BRCA2.
Rak prostaty zwykle pozostaje niewykryty przez długi czas. Rozwija się bezobjawowo lub z łagodnymi dolegliwościami bólowymi, które chorzy zbywają lub ignorują. Pierwsze symptomy, na które powinno się zwrócić uwagę to problemy z oddawaniem moczu: częstomocz, wrażenie nagłego parcia na mocz, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, oddawanie moczu wąskim strumieniem, konieczność budzenia się w nocy w celu oddania moczu, ból w podbrzuszu.
Wraz z biegiem czasu i rozwojem choroby mogą wystąpić kolejne objawy. Pacjenci skarżą się wtedy na obecność krwi w moczu, ból kręgosłupa na odcinku lędźwiowym, zastój moczu w pęcherzu, utratę apetytu, a przez to również spadek masy ciała, ogólne osłabienie, trudności w uzyskaniu wzwodu oraz bolesną ejakulację. Rak prostaty w zaawansowanym stadium może prowadzić do wodonercza oraz niewydolności nerek. Zaobserwowanie któregokolwiek z powyższych symptomów powinno skutkować rychłą wizytą u lekarza, który zleci badania w celu ustalenia diagnozy.
Ryzyka wystąpienia nowotworu prostaty nie da się całkiem wyeliminować, nawet jeśli będziemy prowadzić zdrowy tryb życia, zrezygnujemy z używek i będziemy się zdrowo odżywiać. Wszystkie te elementy są istotne w kontekście prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak i one nie uchronią przed rakiem prostaty. Jedyne, co może mu przeciwdziałać, to profilaktyka, zakładająca m.in. badanie krwi pod kątem stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA).
Przekroczenie normy w danym wieku zasygnalizuje lekarzowi potencjalny problem z prostatą. Lekarz pierwszego kontaktu skieruje następnie pacjenta do urologa, który zleci dalsze badania i wprowadzi odpowiednią metodę leczenia. Badania PSA powinny być wykonywane regularnie przez mężczyzn po 40. roku życia, zwłaszcza jeśli w rodzinie wystąpił wcześniej rak prostaty. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl