Problemy z oddawaniem moczu mogą być symptomem poważnej choroby. Nie czekaj, zgłoś się do lekarza

Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów złośliwych. Jest to podstępna choroba, która może nie dawać symptomów przez całe lata. Powinniśmy jednak zwracać uwagę na charakterystyczne dolegliwości takie jak ból przy oddawaniu moczu. Jakie jeszcze objawy sygnalizują problemy z prostatą?

Rak prostaty czy też rak gruczołu krokowego to nowotwór złośliwy, który rozwija się w gruczole wokół cewki moczowej. W Polsce zachorowalność na ten nowotwór zwiększa się z roku na rok. Trudno określić konkretne przyczyny jego powstawania, ale za główne czynniki mające wpływ na jego rozwój uznaje się: obciążenie genetyczne, uwarunkowania hormonalne, podeszły wiek i mutacje genu BRCA2. 

Zobacz wideo Zaawansowane stadium raka płuca? To wciąż nie wyrok

Objawy raka prostaty. Na te dolegliwości zwracaj szczególną uwagę

Rak prostaty zwykle pozostaje niewykryty przez długi czas. Rozwija się bezobjawowo lub z łagodnymi dolegliwościami bólowymi, które chorzy zbywają lub ignorują. Pierwsze symptomy, na które powinno się zwrócić uwagę to problemy z oddawaniem moczu: częstomocz, wrażenie nagłego parcia na mocz, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, oddawanie moczu wąskim strumieniem, konieczność budzenia się w nocy w celu oddania moczu, ból w podbrzuszu.

Wraz z biegiem czasu i rozwojem choroby mogą wystąpić kolejne objawy. Pacjenci skarżą się wtedy na obecność krwi w moczu, ból kręgosłupa na odcinku lędźwiowym, zastój moczu w pęcherzu, utratę apetytu, a przez to również spadek masy ciała, ogólne osłabienie, trudności w uzyskaniu wzwodu oraz bolesną ejakulację. Rak prostaty w zaawansowanym stadium może prowadzić do wodonercza oraz niewydolności nerek. Zaobserwowanie któregokolwiek z powyższych symptomów powinno skutkować rychłą wizytą u lekarza, który zleci badania w celu ustalenia diagnozy. 

Jak uchronić się przed rakiem prostaty?

Ryzyka wystąpienia nowotworu prostaty nie da się całkiem wyeliminować, nawet jeśli będziemy prowadzić zdrowy tryb życia, zrezygnujemy z używek i będziemy się zdrowo odżywiać. Wszystkie te elementy są istotne w kontekście prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak i one nie uchronią przed rakiem prostaty. Jedyne, co może mu przeciwdziałać, to profilaktyka, zakładająca m.in. badanie krwi pod kątem stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA).

Przekroczenie normy w danym wieku zasygnalizuje lekarzowi potencjalny problem z prostatą. Lekarz pierwszego kontaktu skieruje następnie pacjenta do urologa, który zleci dalsze badania i wprowadzi odpowiednią metodę leczenia. Badania PSA powinny być wykonywane regularnie przez mężczyzn po 40. roku życia, zwłaszcza jeśli w rodzinie wystąpił wcześniej rak prostaty. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: