Mogłoby się wydawać, że utrata wagi w dzisiejszych czasach będzie dla wielu osób powodem do radości. Zewsząd otaczają nas komunikaty o nowych dietach, innowacyjnych suplementach i skutecznych ćwiczeniach. Czasem jednak warto się upewnić, że nagłe schudnięcie nie jest symptomem żadnej choroby. Jeśli zatem w krótkim odstępie czasu zrzucimy kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilogramów - skonsultujmy to z lekarzem. Poniżej przedstawiamy potencjalne zaburzenia, które mogą powodować nagły spadek masy ciała.
Problemy z tarczycą zazwyczaj kojarzą się ze wzrostem, a nie utratą wagi. W przypadku nadczynności tarczycy dochodzi jednak do produkcji zbyt dużej ilości hormonu w stosunku do zapotrzebowania organizmu, w wyniku czego metabolizm znacznie przyspiesza. Przyspieszony metabolizm z kolei zużywa zbyt dużo energii zgromadzonej m.in. w tkance tłuszczowej. W ten sposób, chorzy na nadczynność tarczycy, chudną, mimo że często jedzą więcej. Choroba ta objawia się również drżeniem rąk, nieregularnym miesiączkowaniem, a także problemami ze snem.
Choroba wrzodowa objawia się najczęściej bólem w okolicy nadbrzusza oraz towarzyszącą mu zgagą. Dolegliwości te zwykle pojawiają się w trakcie jedzenia, a mijają kilka godzin później. Ponadto chorzy często skarżą się na problemy z przełykaniem, nudności i wymioty. Może to spowodować utratę apetytu przez osoby chore, a także zmniejszanie lub całkowite unikanie posiłków w celu ucieczki przez nieprzyjemnym odczuciem. W ten sposób dochodzi do utraty wagi.
Gwałtowna utrata masy ciała przy standardowej diecie i aktywności fizycznej może oznaczać cukrzycę typu 1. Z kolei w przypadku cukrzycy typu 2, chudnięcie może wynikać z deficytu insuliny. Glukoza nie trafia wtedy do komórek, co oznacza problemy z dostarczaniem energii. Osoby z cukrzycą, mimo że często spożywają więcej posiłków, chudną. Dzieje się tak, ponieważ organizm nie otrzymuje energii transportowanej przez insulinę, w związku z czym szuka jej w tkance tłuszczowej.
Nagły spadek wagi może też być wyznacznikiem wielu innych chorób. Objaw ten jest charakterystyczny m.in. dla większości nowotworów, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, czy nawet zakażenia wirusem HIV. Może też oznaczać obecność pasożytów w organizmie. Jeśli zaobserwujesz znaczącą zmianę wagi - udaj się do lekarza. Zwłaszcza w przypadku, gdy chudnięciu towarzyszą inne niepokojące objawy. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl