Rak jelita grubego to termin używany do opisania raka okrężnicy i raka odbytnicy. Ponieważ okrężnica i odbytnica znajdują się w dolnym odcinku przewodu pokarmowego i mają podobne cechy, często łączy się je razem. Jeśli choroba zaczyna się w okrężnicy, to mówi się o raku okrężnicy, jeśli zaczyna się w odbytnicy to jest to rak odbytnicy. Jednak niezależnie od tego, gdzie się zaczynają, nowotwory te mają wiele wspólnego, dlatego są określanie rakiem jelita grubego. Najczęstszym rodzajem raka jelita grubego jest gruczolakorak. Gruczolakoraki okrężnicy i odbytnicy stanowią 95 procent wszystkich przypadków tego raka. Inne rodzaje to: pierwotne chłoniaki jelita grubego, nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego, mięsaki gładkokomórkowe, rakowiaki oraz czerniaki.
Rolą okrężnicy jest gromadzenie pozostałości po procesie przemiany materii (formowanie kału) i wchłanianie wody, substancji odżywczych i składników mineralnych. To najdłuższa część jelita grubego. Odbytnica natomiast (jelito proste) to końcowa część jelita grubego, której zadaniem jest usuwanie odpadów z organizmu.
Kłopot polega na tym, że na początku choroby rak jelita grubego bardzo często nie daje wyraźnych objawów, dopiero gdy rozwinie się do stadium 2 lub dalej. Ale w tym wczesnym okresie mogą występować pewne objawy ostrzegawcze. Są to:
Nie są to objawy wyłącznie raka jelita grubego. Mogą też towarzyszyć takim schorzeniom jak hemoroidy, wrzody i choroba Leśniowskiego-Crohna.
Dopóki rak nie rozprzestrzeni się na kolejne narządy daje następujące objawy:
Objawy ogólnoustrojowe raka jelita grubego:
Źródła: cancercenter.com