Jakie badania na wątrobę? Dzięki regularnym badaniom możesz zadbać o jeden z najważniejszych narządów!

Jakie badania na wątrobę? Jak na czas wykryć nieprawidłowości i reagować? Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów i od jej stanu zależy dobrostan całego organizmu.

Jakie badania na wątrobę, czyli dlaczego wątroba jest taka ważna

Jakie badania na wątrobę? To pytanie powinien sobie zadać każdy, kto ceni sobie zdrowe życie i dba o siebie. Wątroba jest bowiem jednym z najważniejszych organów, który często przez długi czas nie daje symptomów, że coś jest nie tak. Dobrze jest więc dbać o siebie i wykonywać chociaż raz w roku badania profilaktyczne, zwłaszcza jeśli miało się już jakieś incydenty z nią związane. Wątroba jest gruczołem, który ma bardzo istotną funkcję:

 • metaboliczną, np.: to tu odbywa się metabolizm tłuszczy, białek i węglowodanów, produkuje aminokwasy, wytwarza cholesterol, który ma wpływ na gospodarkę hormonalną
 • filtracyjną: neutralizuje alkohol, ale i leki oraz inne szkodliwe substancje, wydala erytrocyty, które nie nadają się już do dalszego wykorzystania
 • detoksykacyjną, np.: neutralizuje alkohol, produkuje żółć, która bierze udział w trawieniu tłuszczy, zamienia amoniak w mocznik
 • magazynującą, np.: magazynuje glukozę w postaci glikogenu, zbiera witaminy i inne mikroelementy, które uwalniane są do organizmu.

Jak wykryć choroby wątroby, by reagować na czas?

Nie ma innego sposobu, jak wykonywanie regularnych badań. Profilaktyka to najlepsza metoda, która daje szansę uniknięcia poważnych chorób i powikłań. Nie da się przewidzieć, czy i co może nam dolegać. Dlatego tak ważne jest profilaktyczne wykonywanie podstawowych badań, które zlecić może nawet lekarz pierwszego kontaktu. 

Zobacz wideo Anatomia człowieka - wątroba

Jaka jest lista badań na choroby wątroby?

Przede wszystkim należy pamiętać, że może ona być różna u różnych osób. Wiele bowiem zależy od tego, czy już się chorowało na coś związanego z wątrobą, jaki ma się ogólny stan zdrowia czy też prognozy związane ze stylem życia. Wszystko to powinien pomóc ustalić lekarz, a w razie niepokojących wyników, które pojawią się jako pierwsze, rozszerzyć diagnostykę o kolejne. Ogólnie jednak wskazać można, że lista badań na choroby wątroby to np.:

 • USG wątroby
 • GGTP rozpoznające uszkodzenia miąższu wątroby i dróg żółciowych
 • próby wątrobowe
 • HCV przeciwciała                     
 • fosfataza zasadowa
 • HBs antygen
 • badanie moczu
 • biopsja wątroby.

Badania na choroby wątroby — czy warto je robić?

Oczywiście, że tak — nasze zdrowie jest wartością absolutnie bezcenną i powinno mieć dla nas priorytetowe znaczenie. Żyjemy też w czasach, gdy pośpiech i stres towarzyszą nam na każdym kroku. To też niejednokrotnie przekłada się na dietę, a co z tym związane — na choroby układu pokarmowego, którego wątroba jest ważnym elementem. Nie ma innego wyjścia niż badania na choroby wątroby, by mieć pewność, że wszystko działa tak, jak powinno.

Zobacz też: Ten owoc, choć pyszny i zdrowy, może zaszkodzić twojej wątrobie. Nie łącz go z tymi produktami

Więcej o: