Czujesz ten nieprzyjemny zapach z ust i dziwny posmak? To może być pierwszy sygnał poważnej choroby

Często, zanim usłyszymy diagnozę u lekarza, nasze ciało wysyła konkretne sygnały, które wskazują na różne dolegliwości. Tak samo jak w grypie boli nas gardło oraz każdy mięsień, tak w innych chorobach możemy wydzielać z siebie dziwny, niecodzienny zapach lub czuć w ustach nieprzyjemny posmak. Pod żadnym pozorem nie ignoruj więc tych objawów.

Myjesz regularnie zęby, a i tak twój oddech nie pachnie ładnie, lub choćby neutralnie? To nie musi być wina twoja i kiepskiej higieny. Często brzydki zapach z ust świadczy o czymś dużo poważniejszym i może być jednym z pierwszych objawów poważnych chorób. Podobnie jest ze zmianami w zapachu potu czy moczu. Te również mogą świadczyć o tym, że coś w organizmie się zmienia i należy to skontrolować.

Zobacz wideo Jak rozpoznać hipoglikemię i pomóc?

Brzydki oddech przy cukrzycy

Jednymi z pierwszych objawów, które powinny nas zaniepokoić i mogą one świadczyć o rozwijającej się w organizmie cukrzycy, jest nieprzyjemny, kwaśny zapach z ust. Przypomina on woń sfermentowanych owoców lub octu i jest to nic innego jak efekt kwasicy ketonowej, występującej bardzo często przy cukrzycy zarówno typu I, jak i II. Kwasica jest powikłaniem niebezpiecznym i wiąże się z niewystarczającą ilością wytwarzanej przez trzustkę insuliny. W ciele zaczynają się wówczas odkładać ciała ketonowe, które zaczynają zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dlatego też, jeśli czujesz, że zapach z twojej jamy ustnej przypomina woń fermentowanych owoców, a na dodatek odczuwasz ciągłe pragnienie, koniecznie zbadaj się pod kątem cukrzycy.

Zapach ciała, a choroby nerek

Woń zepsutej ryby lub amoniaku, wydobywający się z naszych ust, z pewnością nas zmartwi. Warto jednak wiedzieć, o czym świadczy, zanim wpadniemy w panikę. Ten intensywny smród najczęściej związany jest z chorobami nerek, np. ich niewydolnością. Dlatego też, gdy tylko poczujemy podobny zapach od siebie lub swoich bliskich, należy niezwłocznie zgłosić się z tą sprawą do lekarza. Z reguły woń amoniaku z ust pojawia się po co najmniej trzech miesiącach od wystąpienia choroby, stąd nie warto zwlekać z wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Alarmujący powinien być również zapach moczu. Podobnie jak w przypadku oddechu, nie powinien wydzielać zbyt intensywnego i rybnego zapachu.

Refluks żołądkowy i wrzody

Nie zawsze kwaśny i nieprzyjemny zapach z ust musi świadczyć o rozwoju cukrzycy, czy też niewydolności nerek. Niekiedy jest to efekt refluksu żołądkowego. Jeśli często zdarza ci się odczuwać zgagę, mieć czkawkę i cierpieć na regularne bóle brzucha lub powroty treści pokarmowej do przełyku, najprawdopodobniej mierzysz się z refluksem. Podobne objawy świadczyć mogą również o owrzodzeniu żołądka lub przełyku, dlatego najlepiej wybrać się na dokładną diagnostykę do lekarza.

Na te zapachy również bądź wyczulony

Zdarza się, że ciało samo z siebie wydziela dziwne i nieprzyjemne zapachy, które również mają wskazywać na rozwój pewnych chorób. Tak więc nieprzyjemna i intensywna woń benzyny może świadczyć o zaawansowanym już rozwoju czerniaka, czyli nowotworu złośliwego skóry. Można go uniknąć, chroniąc się przed promieniowaniem UV. Z kolei wyczuwalny zapach octu zarówno na skórze, jak i w pocie osoby potencjalnie chorej, może wskazywać na schizofrenię. Z tego powodu lepiej być wyczulonym na zmieniające się sygnały organizmu.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: