W ciągu dobry organizm człowieka wykonuje ogrom pracy. Podtrzymanie funkcji życiowych, trawienie, a także wszystkie aktywności, jakie podejmujemy, bywają obciążające, dlatego każdy człowiek potrzebuje snu. W trakcie tego stanu czynnościowego układ nerwowy wycisza się, a ciało odpoczywa i regeneruje. I choć naukowcy coraz częściej zwracają uwagę, że dobry sen jest jedną z podstaw codziennej higieny, w naszym społeczeństwie wciąż brakuje świadomości na ten temat. Warto to zmienić, bo permanentne niedosypianie może mieć fatalne skutki.
Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl
Eksperci oszacowali, że do prawidłowej regeneracji organizm potrzebuje od sześciu do dziewięciu godzin snu. I choć jest to kwestia indywidualna, niedawne doniesienia wskazują, że znaczenie w tej kwestii może mieć m.in. płeć. Najnowsze ustalenia naukowców wskazują, że kobiety potrzebują większej ilości snu, niż mężczyźni. Jak podaje portal onet.pl "badania sugerują, że różnice w śnie między mężczyznami a kobietami sprowadzają się do wielu zmiennych behawioralnych i biologicznych, które zmieniają się na różnych etapach życia". Dlaczego jednak płeć piękna powinna spać dłużej? Ma to związek m.in. z produkcją hormonów. Naukowcy wskazują również, że panie częściej niż panowie sypiają źle i częściej się wybudzają. Wiele kobiet skarży się także na bezsenność (analizy naukowców wskazują, że ryzyko bezsennej nocy jest u nich wyższe aż o 40 procent) i problemy z zasypianiem podczas menstruacji, a także w trakcie różnych etapów ciąży.
"Zarwanie nocki" może zdarzyć się każdemu. I choć pojedyncze epizody nie powinny zagrażać naszemu zdrowiu, mogą mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Brak koncentracji, pieczenie oczu, czy ból głowy to tylko niektóre dolegliwości, na jakie możemy się wówczas uskarżać. Nieco inaczej jest w sytuacji stałego i długotrwałego niedosypiania. To może mieć już bowiem realny wpływ na cały nasz organizm.
Zły jakościowo, lub niedostatecznie długi sen może powodować wahania hormonalne. Może wpływać m.in. na zmniejszenie wydzielania leptyny oraz zwiększenie wydzielania greliny, hormonów, które odpowiadają za uczucie sytości oraz głodu. Leptyna bierze także udział w rozmaitych procesach, które są związane z regulacją ciśnienia krwi. Ma również wpływ na układ immunologiczny i rozrodczy. W efekcie słaba jakość snu może prowadzić nie tylko do zaburzenia uczucia głodu, wzrostu apetytu i przyrostu masy ciała, ale może również powodować spadek odporności.
Brak snu może mieć wpływ na nasze procesy poznawcze. Wyspani lepiej kojarzymy, szybciej zapamiętujemy, znacząco poprawia się także jakość naszej orientacji. Jesteśmy bardziej wydajni, a nasz wypoczęty mózg nie ma problemów z przetwarzaniem informacji. Jak można się więc spodziewać, niewyspanie może upośledzać te funkcje.
Co więcej, sen ma również wpływ na nasze emocje. Niewyspani czujemy się źle, nasze samopoczucie się pogarsza, bywamy poirytowani i drażliwi. Jak podaje cytowany wyżej portal, "długotrwałe narażenie na brak snu może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowia psychicznego". Eksperci są także zgodni co do tego, że osoby borykające się rozmaitymi zaburzeniami psychicznymi, w przypadku braku snu lub jego niedostatecznej jakości, są narażone na pogłębienie lub zaostrzenie swojego stanu.