Krzywa cukrowa - jak się przygotować? Obowiązkowe badanie kobiet w ciąży

Krzywa cukrowa to proste badanie wykonywane podczas ciąży. Jego wyniki są w stanie potwierdzić lub wykluczyć cukrzycę u ciężarnej mamy. Jednak nie każdy wie, na czym polega test obciążenia glukozą i jak się przygotować.
Zobacz wideo Cukrzyca i ciąża

Krzywą cukrową wykonuje się u osób, u których podejrzewana jest cukrzyca typu II lub aby wykluczyć cukrzycę ciążową. W przypadku kobiet spodziewających się dziecka tego test wykonywany jest zazwyczaj w szóstym miesiącu ciąży.

Badanie krzywej cukrowej. Na czym polega test?

Badanie złożone jest z kilku etapów. Na początku od pacjentki pobierana jest krew, oczywiście należy być na czczo. Następnie kobieta otrzymuje roztwór glukozy do spożycia. Jego ilość to około 75 g. Po wypiciu kobieta czeka dwie godziny na kolejne pobranie krwi. Choć test jest raczej bezbolesny, to jednak wiele mam skarży się, że nie należy do najprzyjemniejszych. Po wykonaniu badania pojawiają się takie dolegliwości jak mdłości, wymioty oraz zawroty głowy. Dlatego warto wybrać się na test w towarzystwie bliskiej osoby.

Krzywa cukrowa. Kiedy wykonywane jest badanie?

Jak wspomnieliśmy, test na obciążenie glukozą przeprowadzany jest zazwyczaj w szóstym miesiącu ciąży. Jednak lekarz prowadzący może zadecydować, aby wykonać go wcześniej. Przyjmuje się, że badanie można wykonać między 5 a 8 oraz między 24 a 28 tygodniem ciąży.

Jak przygotować się do badania, czyli krzywa cukrowa w ciąży

Krzywa cukrowa w ciąży to jedno z pakietu podstawowych badań, któremu poddać powinna się każda ciężarna. Jednak zanim wybierzemy się do punktu pobrań, warto poznać zasady dotyczące przygotowania do badania.

  • Pacjentka musi być na czczo, warunek konieczny.
  • Dzień przed badaniem należy odżywiać się jak zawsze.
  • W dniu pobrania należy przeznaczyć kilka godzin na test.
  • Podczas testu pomiędzy pobraniami należy unikać aktywności fizycznej oraz odpoczywać.

Nadmieniamy, że test na obciążenie glukozą jest wykonywany w ramach NFZ, zatem pacjentka nie ponosi kosztów badania.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Krzywa cukrowa. Obowiązujące normy

Po wykonaniu badań i otrzymaniu wyników lekarz porówna je z poniższymi normami:

  • na czczo poniżej 92 mg/dl,
  • po godzinie mniej niż 180 mg/dl
  • po 2 godzinach od pobrania krwi wynosi mniej niż 153 mg/dl. 

Oznacza to, że znaczne przekroczenie tych wartości świadczy o cukrzycy ciążowej. Jeżeli ta choroba została wykryta, należy ją skonsultować z diabetologiem, który zaleci odpowiednią dietę i przeprowadzi pacjentkę przez resztę ciąży. Norma krzywej cukrowej w ciąży jest zupełnie inna niż poza okresem ciąży.