Jakie wyniki wskazują na cukrzycę typu 2?
Jak rozpoznaje się zaburzenia gospodarki węglowodanowej? W przypadku występowania objawów cukrzycy, takich jak wielomocz, pragnienie, osłabienie, należy wykonać oznaczenie glikemii przygodnej. Wynik wyższy lub równy 200 mg/dl (11,1 mmol/l) oznacza cukrzycę.
Cukrzycę rozpoznaje się ponadto na podstawie dwukrotnego oznaczenia glikemii na czczo, wykonanej rano w dwa różne dni. Jeżeli oba wyniki są równe lub większe niż 126 mg/dl (równe lub większe niż 7,0 mmol/l) można już mówić o cukrzycy.
Do tego robi się drugie badanie krwi: jednorazowe oznaczenie hemoglobiny glikowanej. Tutaj wartością graniczną jest liczba większa lub równa 6,5 proc. (większa lub równa 48 mmol/l).
I kolejny wskaźnik to doustny test obciążenia glukozą. Wyniki sprawdza się w 120. minucie. Glikemia większa lub równa 200 mg/dl (większa lub równa 11,1 mmol/l) potwierdza cukrzycę.
Stan przedcukrzycowy
O nieprawidłowej glikemii na czczo świadczy wynik w granicach 100-125 mg/dl (5,6-6,9) mmol/l. Natomiast wynik glikemii w 120. minucie mieszczący się w widełkach 140-199 mg/dl (7,8-11,1 mmol/l) mówi o nieprawidłowej tolerancji glukozy.
Przypomnijmy dla porządku:
- prawidłowa glikemia na czczo to 70-99 mg/dl (3,9-5,5 mmol/l)
- prawidłowa glikemia w 120. minucie to 140 mg/dl (7,8 mmol/l)
Na jakie objawy zwrócić uwagę?
- Gdy chudniemy nadmiernie szybko, ale bez konkretnego powodu. Mimo zjadania normalnych posiłków i niestosowania restrykcyjnej diety tracimy szybko na wadze.
- Towarzyszy nam ciągłe uczucie głodu, co istotne, nawet po zjedzeniu posiłku. Mimo solidnych porcji jedzenia nie przybieramy w ogóle na wadze.
- Nasza sprawność ruchowa uległa zmniejszeniu, czujemy się ciągle osłabieni i senni.
- Cierpimy na wzmożone łaknienie, jesteśmy w stanie wypić kilka, nawet powyżej 5 litrów napojów dziennie.
- Nadmierne się pocimy.
- Częściej oddajemy mocz (poliuria, wielomocz), co jest szczególnie uciążliwe w nocy. Nasz niepokój powinno wzbudzić wydalanie powyżej 3 litrów moczu dziennie.
- W ustach czujemy suchość, mimo dużej ilości wypijanych płynów. Także skóra staje się nadmiernie sucha, a w okolicach szyi oraz na dłoniach i pod pachami pojawiają się warstwy brązowiejącego naskórka (to tzw. rogowacenie ciemne).
- Mamy większą skłonność do łapania infekcji układu moczowego i narządów płciowych.
- Pojawiają się nocne skurcze łydek, a także bóle mięśni bez konkretnego powodu, drętwienie, brak czucia lub nadmierna wrażliwość na ucisk.
- Mamy też zaburzenia widzenia, spowodowane tzw. retinopatią cukrzycową, czyli uszkodzeniem naczyń krwionośnych w oku, a potem też siatkówki. Widzimy obrazy nieostro, z bledszymi kolorami.
- Doskwierają nam świąd i ropne infekcje skóry, często dotyczące krocza i narządów płciowych, łatwo zarażamy się grzybicą skóry czy błon śluzowych.
- Zauważamy także, że rany, nawet małe, trudno się goją. Często cierpimy na zajady w kącikach ust oraz afty w jamie ustnej.
- Szybko łapiemy różne infekcje.
- U mężczyzn ukryta cukrzyca może także powodować problemy ze wzwodem.
- Późnym objawem cukrzycy typu 1 jest oddech o zapachu acetonu.
Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
Zobacz wideo
Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)
Źródła: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne