Drganie powieki - skąd się bierze i jak temu zaradzić?

Każdemu zdarza się od czasu do czasu ta dolegliwość. Delikatne drganie powieki zwykle nie wiąże się z niczym groźnym dla zdrowia. Niemniej jednak jest irytujące i chcielibyśmy coś z tym zrobić.

Mimowolne skurcze powieki noszą medyczną nazwę miokimia powieki, co oznacza niekontrolowane drganie mięśnia okrężnego oka. Odczuwamy je jako serię skurczów, najczęściej w dolnej powiece (choć zdarza się to także w górnej). Dotyka tylko jednego oka, ponieważ drganie pochodzi z mięśnia otaczającego oko, a nie z nerwu kontrolującego odruch mrugania.

Drgania powieki są na tyle niewielkie, że niemal niewidoczne dla zwykłego obserwatora (chyba, że ten ktoś bardzo się w nas wpatruje). Problem w tym, że drganie powiek może nam dość długo doskwierać, do kilku dni. Zdarza się jednak, chociaż rzadko, że skurcze trwają i trwają, nawet kilka miesięcy. Najczęściej jednak mijają samoistnie po kilkunastu minutach.

Możliwe przyczyny drgania powieki

Może to być podrażnienie oka związane z noszeniem soczewek, gdy ta ociera się o powiekę. Najczęściej jednak chodzi o stres, przemęczenie i niewyspanie. U niektórych osób jest powiązane z nadmiernym spożyciem kofeiny. Ponadto winne może być długie wpatrywanie się w monitor, czy to komputera czy telewizora, które powoduje suchość oczu (chodzi o to, że wpatrując się w ekran rzadziej mrugamy, stąd ta suchość). Kolejna możliwa przyczyna to picie alkoholu w większych dawkach.

Na liście znalazły się też alergie, chociaż te głównie odpowiadają za zaczerwienienie i łzawienie oczu. Podrażnione oczy częściej jednak pocieramy rękami, co może się skończyć miokimią.

Jest jeszcze jeden prawdopodobny winowajca: uboga w witaminy i składniki mineralne dieta. Możliwe, że brak ci potasu, magnezu, wapnia, witaminy D lub witaminy B12.

Jak sobie pomóc?

Zwykle drganie powieki przechodzi samo i nie pozostawia żadnych śladów. Jeśli jednak bardzo nas denerwuje możemy spróbować następujących metod:

  • krople nawilżające do oczu (radzi się, aby wybierać te, które nie zawierają konserwantów, bo dodatkowo mogą podrażnić oko)
  • spróbujmy delikatnego masażu skóry wokół oczu oraz ciepłych kompresów (to pomoże rozluźnić mięśnie)
  • trzeba odstawić kofeinę na pewien czas lub ograniczyć liczbę wypijanych filiżanek kawy do dwóch dziennie
  • należy zadbać o nawodnienie organizmu, pić dużo wody lub innych (najlepiej niesłodzonych) napojów
  • koniecznie przejść na zbilansowaną dietę, to znaczy taką, która jest kolorowa, owocowo-warzywna, z produktami bogatymi w potas i magnez (ziemniaki, banany, soczewica, czarna czekolada). Magnez znajdziemy też w zielonych warzywach liściastych, produktach pełnoziarnistych, fasoli, orzechach i rybach. Wapń mamy w nabiale, sardynkach, ciemnozielonych warzywach liściastych oraz we wzbogaconych płatkach śniadaniowych na przykład.

Jednak kluczem jest odpoczynek i zmniejszenie stresu. I nie siedź godzinami przed ekranem komputera, spróbuj się zrelaksować, wyjść na spacer, rower czy na siłownię.

Zobacz wideo Zapalenie spojówek to nic takiego? Można stracić wzrok!

Kiedy powinniśmy zacząć się martwić?

Zawsze wtedy, gdy widzimy, że coś niedobrego dzieje się z naszymi oczami, trzeba udać się do lekarza. Mowa tutaj o takich objawach jak:

  • opadająca powieka
  • zaczerwienienie oka
  • drganie obu oczu naraz oraz skurcze rozprzestrzeniające się na inne mięśnie twarzy
  • zaburzenia widzenia
  • bóle i zawroty głowy

Te, bardzo już poważne symptomy, mogą świadczyć o zapaleniu powiek, zapaleniu spojówek, o udarze lub paraliżu twarzy.

Więcej o: