Mimowolne skurcze powieki noszą medyczną nazwę miokimia powieki, co oznacza niekontrolowane drganie mięśnia okrężnego oka. Odczuwamy je jako serię skurczów, najczęściej w dolnej powiece (choć zdarza się to także w górnej). Dotyka tylko jednego oka, ponieważ drganie pochodzi z mięśnia otaczającego oko, a nie z nerwu kontrolującego odruch mrugania.
Drgania powieki są na tyle niewielkie, że niemal niewidoczne dla zwykłego obserwatora (chyba, że ten ktoś bardzo się w nas wpatruje). Problem w tym, że drganie powiek może nam dość długo doskwierać, do kilku dni. Zdarza się jednak, chociaż rzadko, że skurcze trwają i trwają, nawet kilka miesięcy. Najczęściej jednak mijają samoistnie po kilkunastu minutach.
Może to być podrażnienie oka związane z noszeniem soczewek, gdy ta ociera się o powiekę. Najczęściej jednak chodzi o stres, przemęczenie i niewyspanie. U niektórych osób jest powiązane z nadmiernym spożyciem kofeiny. Ponadto winne może być długie wpatrywanie się w monitor, czy to komputera czy telewizora, które powoduje suchość oczu (chodzi o to, że wpatrując się w ekran rzadziej mrugamy, stąd ta suchość). Kolejna możliwa przyczyna to picie alkoholu w większych dawkach.
Na liście znalazły się też alergie, chociaż te głównie odpowiadają za zaczerwienienie i łzawienie oczu. Podrażnione oczy częściej jednak pocieramy rękami, co może się skończyć miokimią.
Jest jeszcze jeden prawdopodobny winowajca: uboga w witaminy i składniki mineralne dieta. Możliwe, że brak ci potasu, magnezu, wapnia, witaminy D lub witaminy B12.
Zwykle drganie powieki przechodzi samo i nie pozostawia żadnych śladów. Jeśli jednak bardzo nas denerwuje możemy spróbować następujących metod:
Jednak kluczem jest odpoczynek i zmniejszenie stresu. I nie siedź godzinami przed ekranem komputera, spróbuj się zrelaksować, wyjść na spacer, rower czy na siłownię.
Zawsze wtedy, gdy widzimy, że coś niedobrego dzieje się z naszymi oczami, trzeba udać się do lekarza. Mowa tutaj o takich objawach jak:
Te, bardzo już poważne symptomy, mogą świadczyć o zapaleniu powiek, zapaleniu spojówek, o udarze lub paraliżu twarzy.