Endometrioza - jak leczyć podstępną i bolesną chorobę? Cierpi na nią nawet 15 procent kobiet

Endometrioza, jak leczyć kobiecą przypadłość trudną do zdiagnozowania? Okazuje się, że jest to możliwe, niezbędne jest jednak znalezienie ginekologa, który specjalizuje się w tej chorobie. Wszystko za sprawą faktu, iż jest to schorzenie dosyć podstępne czasem ciężko je stwierdzić.
Zobacz wideo Profilaktyka raka piersi u Polek. A ty jak często się badasz? [SONDA]

Endometrioza, jak leczyć to nietypowe schorzenie? Aby móc wdrożyć odpowiednią terapię, niezbędny jest szczegółowy wywiad z pacjentką. Kluczowym objawem jest ból oraz obfite miesiączki, ale to nie wszystko. Walka z endometriozą bywa trudna, ale możliwa. Zdradzamy kluczowe kwestie.

Co to jest endometrioza?

Endometrioza to zjawisko występowania błony śluzowej trzonu macicy np. w jamie otrzewnowej. Schorzeniu towarzyszy silny ból w okolicy miednicy, nie tylko podczas menstruacji, lecz także pozostałych fazach cyklu. Gruczolistość macicy, bo tak brzmi zamienna nazwa tej choroby, polega na rozroście endometrium. Błona śluzowa zaczyna przemieszczać się po organizmie i kumulować w różnych narządach wewnętrznych. 

Według Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na tę przypadłość cierpi od 6 do 15 procent populacji kobiet. Schorzenie występuje głównie w okresie rozrodczym, jednak diagnozowane są przypadki endometriozy wieku młodocianego oraz w okresie menopauzalnym.

Domowy syrop z cebulą. Jak go przyrządzić i na co pomaga? Przyda się na nadchodzące mrozyDomowy syrop z cebulą. Na co pomaga i jak go przygotować?

Objawy endometriozy

Podstawowym symptomem endometriozy jest wspomniany ból. Przybiera różną formę od okresowego, przechodzącego w ciągły, po bolesne miesiączki. Pacjentki skarżą się także na ból podczas stosunku oraz oddawania moczu czy stolca. Choroba często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Specjaliści zajmujący się rozpoznaniem oraz diagnostyką i leczeniem endometriozy wskazują także inne objawy:

  • biegunka,
  • dolegliwości bólowe w okolicy krzyżowej,
  • wzdęcia,
  • przewlekły ból utrzymujący się do około 6 miesięcy bez względu na fazę cyklu,
  • rwa kulszowa,
  • krwawienie z odbytu i dróg moczowych,
  • częstomocz,
  • uczucie parcia,
  • problemy z zajściem w ciążę.

Co to jest grasica i jaką pełni funkcję? Zaburzenia pracy gruczołu mogą prowadzić do chorób nowotworowychCo to jest grasica? Zaburzenia pracy gruczołu są niebezpieczne dla zdrowia

Diagnostyka, czyli jak sprawdzić, czy mam endometriozę?

Pierwszym krokiem jest konsultacja z ginekologiem, najlepiej udać się do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu endometriozy. To znacznie skróci czas diagnostyki. Podczas wizyty należy dokładnie przedstawić swój stan chorobowy, opisać dolegliwości i rzetelnie odpowiadać na zadane pytania. 

Kolejnym krokiem będzie wykonanie badań USG oraz rezonansu magnetycznego. W ten sposób specjalista oceni poziom zmian oraz wykluczy lub potwierdzi endometriozę. Lekarze zaznaczają, że przeprowadzenie diagnostyki w trakcie trwania menstruacji zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia ognisk endometriozy o charakterze głęboko naciekającym.

Tylko szczegółowe badania będą w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak leczyć endometriozę. Wiele bowiem zależy od stanu zaawansowania choroby.

Isaiah AcostaRaper, który urodził się bez szczęki. Historia Isaiaha Acosty

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Endometrioza - jak leczyć bolesną przypadłość?

Są dwa rodzaje metod leczenia endometriozy. Jedną z nich jest farmakoterapia, drugą zaś zabiegi operacyjne. Jak czytamy w artykule Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wiele zależy od wieku pacjentki, chęci posiadania potomstwa oraz dolegliwości i poziomu zaawansowania choroby.

Leczenie farmakologiczne ma na celu poprawę jakości życia chorej. Dzięki temu zmniejszają się dolegliwości bólowe oraz istnieje możliwość zahamowania, a nawet regresji ognisk zapalnych. Tego rodzaju terapia stosowana jest głównie u młodych dziewcząt oraz kobiet w wieku reprodukcyjnym.

Zgodnie z wiedzą specjalistów najlepsze efekty daje leczenie połączone. Polega ono na podawaniu preparatów estrogenowo-progestagenowych, progestagenowych w postaci doustnej, domaciczny system  uwalniający progestagen oraz zabiegi chirurgiczne.

Lekarze zaznaczają, że istotną rolę w walce z chorobą gra dieta i zdrowy tryb życia.

Więcej o: